1

Odp: Ilość powietrza wymagana do sprawnego działania kominka.

Mam pytanie : Jaka ilość powietrza jest wymagana do sprawnego działania kominka?
Jak to powietrze doprowadzić?

2

Odp: Ilość powietrza wymagana do sprawnego działania kominka.

Witam.

Niestety autor zapytania nie doczekał się w porę odpowiedzi, ale może komuś się jeszcze przyda.

Zapewnienie   wystarczającej ilości powietrza do spalania w kominku jest warunkiem bez spełnienia którego nawet najdokładniej wybudowany kominek i odpowiednie drewno nie zagwarantują dobrego działania kominka - zarówno otwartego jak i zamkniętego
Niedostateczna ilość powietrza do spalania to najczęstsze powody złego funkcjonowania kominków.

Kominki za paleniskami zamkniętymi potrzebują tylko ok. 6-8 m3.  Kominek otwarty wysysa w ciągu godziny kilkanaście razy więcej powietrza niż kubatura pomieszczenia, w którym się znajduje, potrzebuje on bowiem dużo tlenu - zużywa ok. 200 - 1000 m3 powietrza w ciągu godziny.
Kominek otwarty podczas palenia zasysa powietrze całą powierzchnią otworu paleniska. Zatem im większe pole przekroju otworu, tym więcej powietrza z pomieszczenia zostaje wciągnięte do komina.

Na miejsce usytuowania czerpni powietrza do kominka istotny wpływ ma kierunek wiatru i jego siła. Budynek, który stoi na drodze wiatru jest poddawany nadciśnieniu i podciśnieniu. Czerpnie powietrza montujemy w nadciśnieniu - powinna być umieszczona od strony dominujących wiatrów. W innych miejscach może wysysać spaliny, utrudniać rozpalenie w kominku, doprowadzić do zadymienia całego budynku.

pozdrawiam wszystkich forumowiczów

forum.ogrzewnictwo.pl