Temat: obliczenie oszczędność energii w grzejnikach

Witam,
Mam taki problem, mam dwa grzejniki aluminiowe
1) moc 683 W, 523x70x522, o pojemności wody 0,48 l
2) moc 660 W, 500x119x525 o pojemności wody 1,62 l

Moje pytanie brzmi następująco: czy i w jaki sposób mogę obliczyć oszczędności energii w ciągu miesiąca płynące z faktu mniejszej objętości wody w przypadku grzejnika 1 w porównaniu do grzejnika 2?

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,
Adam

2

Odp: obliczenie oszczędność energii w grzejnikach

Ale pytanie

Jeden jest wyraźnie sprawniejszy z uwagi na zapewne wykorzystanie jednej płyty grzewczej które na siebie nie oddziaływują
Zadanie jest niepoliczalne z tych danych bo tutaj zysku energii nie ma - tyle musimy dostarczyć i koniec
a nawet więcej powiem że jężeli byłoby zapotrzebowanie w pomieszczeniu na ten słabszy grzejnik to wówczas ten mocniejszy byłby się dostosował a odwrotnie to  by było tak że ten mniejszy nie dałby rady nagrzać.
Nie policzysz zysku energii ... bo z tych danych możesz policzyć oszczędność ekonomiczną na sprawności powierzchni oddającej ciepło i to wszystko /tylko należy dołożyć koszt zakupu i montażu/

Oczywiście mając wiecej danych mógłbyś policzyć nakłady: procent nakładów na zabezpieczenie obiegów
/naczynia wzbiorcze/ jakie wymagają oba grzejniki ponadto jaki koszt jest pompowania wody dla każdego z tych grzejników
większy zład powinien mieć mniejszy opór

Tyle teorii jak.....Więcej nic do głowy mi nie przychodzi
Ale... praktyka jest już bardziej skomplikowana
Założenie w jakiej ten grzejnik jest konfiguracji z kotłem
Kocioł na paliwo stałe... /i odpada grzejnik o małej pojemności jest on raczej dla kotła gazowego/
Wówczas dla takiego kotła grzejnik o większej pojemności byłby oszczędniejszy
i odwrotnie dla kotła gazowego lub olejowego...
Należałoby policzyć ilość ciepła oddawanego z uwzględnieniem zamknięć zaworu termostatycznego przez głowice
a to już sprawa o wiele bardziej skomplikowana...
Sprawniejszy byłby ten grzejnik który działał by non stop z odpowiednią temperaturą
a nie regulowany był poprzez zamkniecie i otwarcie bo wówczas by się wychładzał i należałoby dostarczyć dużo więcej energii do podgrzania i przetłoczenia większej ilości wody by nadążyć podgrzać pomieszczenie...

Książki się czyta a praktykę się rozumie....
Więc czytaj ze zrozumieniem smile Myslę że będziesz wiedział o co chodzi
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez krisk (2012-12-16 00:42:42)

forum.ogrzewnictwo.pl