Temat: Wymiana kominka "klasycznego z DGP " na kominek z płaszczem w.

Witam, jestem tu nowy ale mam już od 10 lat  kominek z DGP   smile . Ponieważ już 3 x na przestrzeni 9 lat malowałem ściany pokoju , w którym stoi ów kominek , wskutek protestu żony i wskutek mojej własnej decyzji zapragnąłem coś z tym fantem zrobić czyli włączyć kominek w system grzewczy domu czyli system kotła gazowego . W związku z tym mam parę pytań do fachowców którzy jestem pewien są na tym forum. Z góry przepraszam za naiwne pytania nie jestem po prostu "ogrzewnikem" , hydraulikiem z resztą też nie . Pytania mam takie:

- czy przy kominku w płaszczem pozostawienie instalacji DGP jest bez sensu ? - czy da się z niej korzystać jednocześnie z wodnym kominkiem - czy nie bardzo będzie miała z czego czerpać ciepło ?
- jakie rury (materiał) używa się do podłączenia do króćców kominka (miedź, stal itd)  i jaka średnica.
- jak daleko od kominka ma być wymiennik płytowy , czy jego moc (wymiennika) ma odpowiadać mocy kominka czy pieca ?
- czy jest możliwe połączenie posiadanej instalacji CO plastikowej (wirsbo) z instalacją CO kominkową ?
- czy naczynie wzbiorcze (bezpieczeństwa) może być nad czopuchem kominka (jakieś 1m od) ?
- czy instalacja (dobrze zrobiona bez oszczędności) ma ryzyko nieszczelności i po jakim czasie eksploatacji  ? - kwestia zabudowania rur

Jeżeli ktoś wie - zapraszam i proszę o odpowiedzi , z góry dziękuję .
pozdrowienia
Piotr.

2

Odp: Wymiana kominka "klasycznego z DGP " na kominek z płaszczem w.

Mnóstwo pytań ale do da sie zrobić
1. Kominek z płaszczem wodnym to inna konstrukcja a instalacja /szkoda pieniędzy na demontaż jest niech będzie
2. Rury... Kominek to duża moc więc rury stalowe bez szwu z kształtkami hamburskimi
3. odległość nie ma znaczenia w końcu są pompy... Ale lepiej połączenie wykonać przez bufor wody powiedzmy 500dm3
wówczas będzie sprawniejsze przekazywanie ciepła
4.. Oczywiście nie ... jak napisałem wyżej połączenie przez zasobnik wody z wężownicą
5. naczynie wzbiorcze musi być na wysokości >0,7xHp /Hp - wysokość maksymalana podnoszenia pompy/
lub można to zrobić grawitacyjnie wtedy zasobnik musi być powyżej kominka i stać niedaleko... 4 do 5 m
z uwagi na to aby był mały zład wody w instalacji
Jak bez pompy to 0,3m powyżej najwyższego punktu instalacji
6. Jak zrobią rury stalowe i próby cisnienia ... to raczej awaria jest małoprwdopodobna
Przy innym materiale to już jest trudniejsza sprawa do oszcowania

Pozdrawiam

forum.ogrzewnictwo.pl