1

Odp: Dwa kominy, 3 kotły.

Witam,

Jako, że dni coraz chłodniejsze postanowiłem przyjrzeć się ogrzewaniu mojego świeżo urządzonego biura. Otóż okazuje się, że stan mieszkania, w którym wszystko urządzam jest następujący:

Do pierwszego komina podłączony jest kocioł gazowy oraz węglowy (całe szczęście chociaż na jednym poziomie).

Do drugiego komina podpięty jest jedynie kocioł gazowy do ogrzewania wody (pracuje tylko, kiedy odkręcę ciepłą wodę).

Tu nasuwa się pytanie. Jak to uporządkować? Czy można w świetle przepisów podłączyć oba piece gazowe do jednego komina? Pozdrawiam,

Maciek

2

Odp: Dwa kominy, 3 kotły.

Witam.

Na początek link do miejsca gdzie znajduje się sporo wiedzy o kominach, ich wykonaniu, eksploatacji i wymaganiach dotyczących kominów.

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?cms=486

Jeśli chodzi o Twoje pytanie, to wnioskuje, że masz do dyspozycji dwa kominy przy czym w jednym są dwa przewody: jeden spalinowy odprowadzający spaliny z pieca gazowego, drugi dymowy doprowadzający dym z pieca węglowego. Drugi komin z przewodem spalinowym odprowadza spaliny z kotła gazowego do C.W.U.  Kominy pewnie jeszcze wyposażone są w przewody wentylacyjne.

Jeśli  tak jest to sprawa jest już uporządkowana i nie trzeba, a w zasadzie nie wolno robić zmian.  Dwa urządzenia grzewcze nie mogą być podłączone do jednego przewodu odprowadzającego produkty spalania. Każde urządzenie musi mieć własny przewód kominowy. Konkretnego zapisu w przepisach w tej chwili nie przytoczę, ale poszukam.

Jeśli dobrze rozumiem pytasz czy da się podłączyć oba piece gazowe do jednego przewodu spalinowego. Tak nie wolno. Można je podłączyć do jednego komina, ale każdy do osobnego przewodu spalinowego w ramach tego komina.

Należy pamiętać o tym, że przewody doprowadzające spaliny z urządzeń gazowych i olejowych powinny być wyposażone we wkłady ze stali kwasoodpornej.

pozdrawiam

forum.ogrzewnictwo.pl