1

Odp: jaki kolektor słoneczny?

Zupełnie się nie znam na kolektorach słonecznych, a niebawem muszę się na jakiś zdecydować. PROSZĘ O POMOC. Najchętniej rady od kogoś, kto wybrał taką formę ogrzewania. Jakie są najlepsze?

2

Ja polecam, to co sam przetestowałem na własnym domu &#8211; mamy kolektory  <REKLAMA>, nie wiem, jak działają inne, ale te zadowalają nas w 100%. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić.

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Zajrzyj na stronę <REKLAMA>

4

Witam.

homerro napisał/a:

Zupełnie się nie znam na kolektorach słonecznych, a niebawem muszę się na jakiś zdecydować. PROSZĘ O POMOC. Najchętniej rady od kogoś, kto wybrał taką formę ogrzewania. Jakie są najlepsze?

Aby cokolwiek doradzić trzeba zastanowić się do czego mają służyć kolektory. czy tylko do ciepłej wody czy również do dogrzewania. O ile z ciepłą wodą nie ma problemu to przy dogrzewaniu trzeba zadać sobie parę pytań. Na podstawowe pytania można otrzymać odpowiedź:...reklama -pozdrawiam Admin
Jeżeli chodzi o dogrzewanie to raczej kolektory próżniowe.
pozdrawiam.
Witold

Raczej sceptycznie podchodziłbym do kolektorów próżniowych. Droższe, bardziej awaryjne i co za tym idzie mniej popularne w naszym kraju. Taniej wyjdzie kupno kolektorów słonecznych płaskich, jednak trzeba czasami pamiętać o wyczyszczeniu zwierciadeł z zanieczyszczeń, by za dużo promieniowania nie było odbijane. Zapraszam na blog<reklama -pozdrawiam - admin>, który absolutnie reklamą nie jest, a jedynie stanowi materiał dydaktyczny dla początkujących.
Pozdrawiam

homerro napisał/a:

Temat trzeba dobrze przemyśleć. Przede wszystkim proszę sobie odpowiedzieć na pytanie: jakie jest zapotrzebowanie na c.w.u. w Pana domu? Przyjmuje się, że na każdego domownika przypada 60 litrów/dobę, czyli np. w  4 osobowym gospodarstwie domowym potrzebne jest ok. 240 litrów c.w.u.

O tym, czy wybrać płaskie czy próżniowe musi zdecydować Pan sam. Jest wiele "za" i "przeciw". Proponuję ograniczyć ilość reklam i zacząć merytoryczną dyskusję smile

7

Z tego co się orientowałem kolektory próżniowe są teoretycznie lepsze na nasze warunki klimatyczne (ale tak jak wspomniano są droższe).

Przy dobrze dobranej, nieprzewymiarowanej instalacji, powinny podgrzewać efektywnie wodę od marca do października, a kolektory płaskie od kwietnia do września (tzw. % pokrycie CWU). W tych ostatnich dodatkowo można pozbyć się zalegającego na nich śniegu poprzez włączenie tzw. obiegu wstecznego.