1

Odp: Rekuperatory

Witam,

Jakie są Wasze doświadczenia z rekuperatorami? Chciałbym wymienić się doświadczeniami.

Pozdrawiam,

2

Jeśli dom jest bardzo szczelny i dobrej jakości rekuperator to rewelacja. Chociaż od czasu do czasu i tak polecam przewietrzyć dom/mieszkanie.

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Już sam fakt, że rekuperatory zamontowane w obsługującej wszystkie pomieszczenia domu centrali wentylacyjnej gwarantują obniżenie strat ciepła wentylacyjnego od 40 do 60%, dużo mówi wink

4

binczar napisał/a:

Już sam fakt, że rekuperatory zamontowane w obsługującej wszystkie pomieszczenia domu centrali

wentylacyjnej gwarantują obniżenie strat ciepła wentylacyjnego od 40 do 60%, dużo mówi wink

KOLEGO . ROZUMIEM ,ŻE TO ŻART.

5

to jakie w końcu sa te oszczędności ciepła?

6

Ja znalazłam coś takiego: inVENTer nie jest to rekuperacja w sensie centralnego urządzenia itd, ale system indywidualny do każdego pomieszczenia, który pozwala na oszczędzanie ciepła i równoczesne pozbywanie się  np. zarodników pleśni i grzybów, wilgoci... Może ktoś zna?

7

Straty ciepła (w izolacyjnie szczelnym domu) powodowane są przez zimne powietrze nawiewane przez wentylację z zewnątrz. Rekuperator wypychając na zewnątrz powietrze ogrzane w domu, oddaje ciepło powietrzu wchodzącemu do układu. Wychodzące ciepłe ogrzewa przychodzące zimne powietrze nie mieszając się z nim i nie zanieczyszczając.
Należy pamiętać, że oszczędności zależą od instalacji i innych czynników, jednak w teorii może to być nawet 60-90% zmniejszenie strat ciepła powodowanych przez wentylację. Ergo, mówimy o ok. 30% ogólnych oszczędności energii w domu.

8

Pan cerber spięty jak maturzysta na ustnym...  tongue

9

W folderze o inventerze czytałem, że pozwala on na zaoszczędzenie 90% traconego ciepła. Więc tak, rzeczywiście oznacza to ok. 30 % oszczędności. To, moim zdaniem bardzo dużo.

Ostatnio edytowany przez remi (2012-09-13 12:42:54)

10

Przy dobrej izolacji termicznej bo bez niej robota na nic! 30-40 % z tego co wiem wynieść mogą te oszczędności. big_smile
A nakłady?

11

Projektuje instalacje w dużych budynkach użyteczności publicznej jak np. Hotel Sheraton w Sopocie
i potwierdzam że oszczędności to na mały domek w skali zapotrzebowania godzinowego to około 30% mocy grzewczej
tzn przyjmując dom 120m2 mamy około 0,34W/h a w domu z went mechaniczną około 1W/h z uwagi na różne wymogi pomieszczeń
z inst grawitacyjną mamy  około 142 m3/h x 1,24 x 1,005 x 40 = 7,2kW /do podgrzania/
z ins went mechanicznej mamy 350m3/h x 1,24 x 1,005 x 40 = 5,20kW /do podgrzania/
Zysk to około 2kw/h

To zaleta rekuperatora
Teraz koszty na taki domek 350 m3/h koszt inwestycji to około 12 000 zł
ale trzeba by kupić coś takiego żeby cico chodziło i można było zwiększyć 2 krotnie ilość powietrza dla przewietrzenia bo nasz budynek będzie szczelny a dym papierosowy nie wyjdzie przy 1 wymianie powietrza
więc 2 wymiany na godzine czyli rekuperator na około maksymalnie 700 m3/h
więc koszty w całości instalacji około 15 000 zł

Tak wyglądają realia
Proszę to sobie przetrawić i podjąć decyzję
Oczywiście na taki rekuperator trzeba mieć miejsce i jak mamy już wybierać to wybrać z wymiennikiem obrotowym
jest droższy ale wart swoich pieniędzy w porównaniu z rekuperatorem i wymiennikiem krzyżowym
Pozdrawiam

12

W nowym domu zaizolowanym i ze szczelnymi oknami wentylacja mechaniczna to konieczność, rekuperator jest tylko dodatkiem pozwalającym na zwrot kosztów budowy takiej instalacji.

13

Te wszystkie oszczędności wynikają z porównania rekuperatora z wentylacją zwykłą przy takich samych założeniach wymiany powietrza np.  1wymiana /h .Praktyka jednak jest taka że aż takiej dużej wymiany powietrza przy wentylacji grawitacyjnej nie ma, więc i straty  są o wiele mniejsze niż wynikało by to z założeń. Nowoczesne budownictwo to wentylacja grawitacyjna  w kuchni, toalecie ,łazience.Pokoje salony sypialnie tam nie ma wentylacji ,ruch powietrza jest minimalny. Oczywiście to wszystko odbija się na jakości powietrza i komforcie (wilgotność ,brak powietrza). O ile na zmiany wilgotności   człowiek bardzo intensywnie reaguje ,o tyle przy braku powietrza tylko przy skrajnym niedoborze tlenu.Zazwyczaj jest to senność ból głowy wcale nie kojarzony z brakiem świeżego powietrza  . Wentylować trzeba ze względów higienicznych czyli  taż zdrowotnych .Sposób w jaki jest to robione to już decyzja inwestora .Jak ktoś buduje swój wymarzony dom chce się w nim dobrze czuć to powinien zadbać o komfort cieplny jak i jakościowy powietrza .Spotkałem się z problemami inwestorów , którzy wstawiając super ciepłe  okna bez mikro wentylacji dziwili się że im woda po ścianie się leje . Przy wentylacji pojawiają się dwa istotne problemy ,szczelne budownictwo i co za tym idzie nie skuteczna wentylacja grawitacyjna Jak już mamy tego świadomość to pojawia się drugi problem  dosyć wysokie ceny  urządzeń i instalacji, a co za tym idzie zasadność ekonomiczna inwestycji. Trochę się utarło  dziwne przekonanie ,że inwestycje tego typu muszą się zwrócić ,lecz nikt nie bierze pod uwagę tego że  jest to jedna z wielu instalacji która ma stworzyć  komfort przebywania w domu  jak i chronić go przed zgubnymi działaniem wilgoci i złego mikroklimatu..

14

Mogę powiedzieć Wam, jak to jest w praktyce, ponieważ mam w swoim domu system wentylacji mechanicznej [reklama]. Po miesiącu moje rachunki za ciepło zmniejszyły się o 20 procent, po 2 miesiącach - o 30. Moim celem przy wyborze wentylacji było jednak  coś innego - pozbycie się grzyba w łazience. Próbowałem wiele sposobów, a on zawsze powracał. Odkąd mam rekuperator VASCO, problem zniknął. Kamień z serca!