Odp: Czy inwestycja w pompę ciepła się opłaca?

Tachit napisał/a:

Mam domek jednorodzinny. Jaką pompę by Pan polecał?

Trudno zaproponować Panu coś konkretnego bez bliższych informacji odnośnie metrażu, liczby punktów poboru wody oraz liczby osób korzystających z ciepłej wody w Pana domostwie. Polecam kontakt z jednym z naszych specjalistów. Po zapoznaniu z Pana indywidualnymi potrzebami będzie on w stanie zaproponować rozwiązanie obiektywnie najkorzystniejsze dla Państwa. Służę pomocą w przypadku wątpliwości.

Pozdrawiam,
Konsultant marki Burderus

27

Warto skontaktować się z jakimś specjalistą, on pomoże dostosować rozwiązania do konkretnego przypadku. Ja przy instalacji korzystałem z pomocy firmy hydro tech z Konina - całkiem spoko. Mogę polecić.

forum.ogrzewnictwo.pl

28

Ja mieszkam w kamienicy. Do ogrzewania pomieszczeń używałem pieców kaflowych. Problem był jednak taki ,że piece mam tylko w pokoju i gdy chodziło o ogrzanie innych pomieszczeń takich jak kuchnia ,łazienka czy orzedpokój musiałem używać dodatkowych urządzeń takich jak farelka co jest wiadomym pożeraczem prądu. Po zaistalowaniu pompy ciepła moje rachunki znacznie spadły także w niektórych przypadkach jest to bardziej opłacalny interes.

29

Pompa ciepła się opłaca, ale pod warunkiem że inwestycja jest przemyślana smile Nikt na gębę nic nie powie... Najlepiej jechać na miejsce i zrobić odwiert. Pompy te są strasznie drogie, ale się zwracają.

30

A ja uważam, że się opłaca.

mateusz napisał/a:

Warto skontaktować się z jakimś specjalistą, on pomoże dostosować rozwiązania do konkretnego przypadku. Ja przy instalacji korzystałem z pomocy firmy hydro tech z Konina - całkiem spoko. Mogę polecić.

To prawda, specjalista pomoże dostosować rozwiązania, warto jednak aby był to autoryzowany serwis dla danej marki, bo zyskujemy gwarancję odpowiednich kwalifikacji do konsultacji technicznej. Buderus zapewnia wsparcie specjalistów na terenie całej Polski. Z listą kontaktów dla województwa kujawsko-pomorskiego zapozna się Pan korzystając z zakładki http://www.buderus.pl/index.php?page_id … d=12&.

Zachęcam do zadawania pytań w przypadku wątpliwości.

Pozdrawiam,
Konsultant marki Buderus

32

A mógłby się wypowiedzieć ktoś postronny, co jest faktycznie najbardziej opłacalne?

33

Co jest najbardziej opłacalne to wszystko zależy od wielu czynników bo nie wszędzie sprawdzi się to samo. Jeśli ktoś zaczyna budowę domu i jest na etapie wyboru systemu ogrzewania to według mnie warto zainwestować w pompę ciepła. Jest to wysoki koszt na początku ale potem jedyne koszta to rachunek za prąd elektryczny który musi ją zasilić. Te koszty też można obniżyć poprzez zamontowanie paneli słonecznych. Na rynku są dostępne modele jak na przykład Logatherm WPL AR która pozwala na chłodzenie pomieszczeń latem co daje dodatkowe korzyści.

34

hania78 napisał/a:

A mógłby się wypowiedzieć ktoś postronny, co jest faktycznie najbardziej opłacalne?

rachunki mówią same za siebie. mi w okresie zimowym, dla domu 150m2 wychodziło w sezonie 14/15 średnio w graniach 300zł. mówię tu o pompie gruntowej  wraz z podłogówką i grzaniem cwu. jak znajdziesz coś tańszego, to będziesz miał odpowiedź

35

A więc pożyjemy, zobaczymy, może to faktycznie dobra opcja..

pappenhaimer napisał/a:
hania78 napisał/a:

rachunki mówią same za siebie. mi w okresie zimowym, dla domu 150m2 wychodziło w sezonie 14/15 średnio w graniach 300zł. mówię tu o pompie gruntowej  wraz z podłogówką i grzaniem cwu. jak znajdziesz coś tańszego, to będziesz miał odpowiedź

Witam,
Gruntowa pompa ciepłą dzięki wykorzystaniu gruntu jako dolnego źródła ciepła osiąga sprawność 480% (urządzenie posiada wskaźnik COP sięgający wartości 4,8, czyli płacąc jedynie za 1kWh otrzymujemy 4,8 kWh). Pomimo relatywnie wysokich kosztów inwestycyjnych, dzięki oszczędności wynikającej z uzyskiwania darmowej energii, inwestycja ta zwróci się w niedługim czasie. Kompaktowe wymiary urządzenia oraz wbudowany zasobnik ciepłej wody gwarantują oszczędność miejsca.Dodatkowo na pompy ciepła Marki Buderus może być przyznana gwarancja nawet do 5 lat.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,

37

Do cen kosztów energii elektrycznej przy pracy pompy ciepła warto uwzględnić również koszty pracy pompy/pomp obiegowych. Pompa dla dolnego źródła pracuje niemal na stałych wydajnościach, pompa na stronie wtórnej pracuje na modulawanej wydajności. Zakładając że jeszcze niedawno można było stosować pompy stałoobrotowe rocznie trzeba by dodać jakiś 700 zł za koszt energii pomp obiegowej (1 szt.) co w bilansie nie wygląda już tak fajnie 300 zł x 8mcy 2400 zł + 700 zł czyli prawie 1/4 rocznych kosztów.

Warto mieć to również na uwadze ja u siebie z góry pozamieniałem stare pompy na elektroniki, choć nie mam pompy ciepła a kocioł kondensacyjny. Na podłogę dałem głównie pompy Wilo PICO dwie do 4 metrów i jedną do 6 metrów i zmniejszyłem rachunek na prąd o prawie 1000 zł rocznie.
Warto mieć to na uwadze.

38

dlatego świetnym rozwiązaniem do współpracy z pompą ciepła jest fotowoltaika

39

Tak czytam o tych pompach ciepła i ich opłacalności  i w moim przypadku raczej się nie opłaca.
Zrobię krótkie zobrazowanie i podliczenie.
Dom Pik 2 z  garażem dwustanowiskowym. Ok.130m2 bez garażu do ogrzania( w garażu jest jeden grzejnik(10 żeber) dla utrzymania dodatnich temp z powodu przyłącza wody ) , ściany pustak ceramiczny 25cm +15 styropianu,  poddasze wełna 2x15 cm. Ocielenie podłogi na parterze styropian 2x8cm, Okna trzy-szybowe.
Dom ogrzewany za pomocą podłogówki oraz grzejników panelowych. (wyszło na podłogówkę ok. 780 m rurek a grzejniki łącznie maja 110 żeber (paneli)

Piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny  viessmann vitodens 100 z zasobnikiem 120l cena 6 tyś zł brutto z rabatem.
koszt komina odpada bo wypuszczane turbo (dostarczone w komplecie z piecem) na północnej ścianie.

Koszt przyłącza gazowego 4.5tys zł (38m rury do licznika stąd taka cena)
Koszt instalacji wewnętrznej  z projektem 2 tyś zł (liczę to razem z rurą do kuchenki gazowo-indukcyjnej i skrzynką gazu).
koszt odbioru, kominiarz,  itp 500 zł

Doliczę jeszcze sterownik pokojowy i pompki obiegowe c.o i c.w.u razem 1 tys. zł
Nie liczę kosztu podłączenia pieca do instalacji wodnej oraz samych instalacji grzewczych bo to zrobiłem we własnym zakresie.

Całkowity koszt inwestycji to 14 tys zł.

Teraz roczne zużycie gazu od stycznia 2015 do stycznia 2016 to ok 1000m3 gazu. Suma rachunków za gaz: ogrzewanie + częściowo gotowanie + ciepła woda do mycia to 2700 zł
Żeby być uczciwym to mamy jeszcze kominek ale zwykły kosztował ok. 5 tys z wykonaniem i spalamy w nim 2 kubiki drewna na rok bo służy on do palenia raczej z przyjemności niż konieczności ale jakby nie było daje tez ciepło i trzeba doliczyć kwotę za drewno 400 zł.
Doliczając  kominek to inwestycja kosztowała 19 tys zł
Na koniec zużycie prądu ale nie wiem ile, jednak rachunki za prąd mam bardzo niskie miedzy 50 -100zł na miesiąc.
Wiec szacuje ze rocznie piec i pompki zużyją prądu za 100-200 zł

Koszt grzania 3100 zł + przegląd pieca i kominiarz to 300zł+ 200zł za prąd  = 3600 zł/rok

Teraz pytanie za ile lat by mi się zwróciła ta pompa ciepła przy moich obecnych rachunkach jakie przedstawiłem???

Temperatura w domu ustawiona na 22 stopnie przez cała dobę pomimo że mam możliwość programowania (histereza +- 0.2 stopnia).
Piec ustawiony na 45 stopni kaloryfery, podłogówka 36 stopni.

Ostatnio edytowany przez Piotr G. (2016-01-17 23:54:14)

40

Ja zrobiłem najprościej jak się da, gdzieś 5 lat temu , instalacja ma być tania aby uzasadnić ekonomicznie jej wybór. Kupiłem najtańszą PC gdzieś za 8 kafli 12KW, bez super komputera pogodowego itp, kompresor, wymienniki, itp...., pompka no name, jedyne co markowe w niej to kompresor Copeland.  W  tym był spiralny wymienniki ciepła aby działały na wodę gruntową, bez jakiś zapychających się super pierdół wymagającej sterylnej wody w obiegu.  Wiertło na allegro do wiercenia studni 800zł, wywierciłem 2 studnie w 2 dni 5 lat nie mam problemu. Pompa hydroforu jakaś polska omnigena za 100zł 250W pompuje wodę z jednej studni do drugiej, to wystarcza temperatura DZ 12C całą zimę, ale może mam szczęście że są takie warunki koło domu, nie wiem. W domu mam podłogówkę, dom nowy ocieplony, powierzchnia do grzania 200m². Pompa pracuje z zimę 10h, w taryfie nocnej, miesięcznie w sezonie grzewczym temp w domu 22C, płacę 350zł miesięcznie. Ważne aby nie przegrzewać instalacji wodę w buforze grzeję do 40C, taka idzie na podłogówkę. Do CWU używam gazowego podgrzewacza, który podnosi do 70C od tej 40C, nie wymagam takich temperatur od pompy bo efektywność jej spada mimo że potrafi grzać do 60C, mam taki tryb w piecu gazowym, tryb zwany ECO. Mam piec gazowy ale nie włączałem go w tryb grzania CO, to taka rezerwa jakby coś padło, albo zima dla 12KW była za ciężka, na szczęście jeszcze nie było konieczne. Ale dla testów próbowałem 1 miesiąc grzać piecem gazowym, rachunek za gaz przyszedł na 900zł, mimo że piec Vaillant kondensat, a nie mam kuchenki gazowej tylko indukcyjną, a więc nie chcę go włączać z oczywistych powodów, działa jedynie jako podgrzewacz CWU, i wyjście bezpieczeństwa jak coś walnie albo będzie -30C i PC nie da rady.

Instalacja działa 5 lat i jak na razie odpukać nic się nie dzieje, no może naczynie przeponowe przeżarła rdza, wymieniłem. Nie wysadziło mi pół domu jak mnie ostrzegali krawaciarze od systemów grzewczych ostrzegając mnie przed tą taniochą. Myślę że nie ma co napychać kabzy innym, to ma być oszczędność. Jednak jest rozwiązanie dla ludzi, którzy potrafią trochę pokombinować ustawić to aby ze sobą to grało i wiedzą jak posługiwać się narzędziami, itp... Dla innych jednak pozostaje zdalny monitoring, wizyta serwisanta co 3 dni i wszystkie wyciskające kasę bajery super komputery, niestety coś za coś. Czasami warto nieraz przeczytać książkę i poradzić sobie samemu, a kasę spożytkować inaczej. Ci którzy uważają, że instalacja za 200tys jest ekonomiczna, to taniej wyjdzie piec automatyczny na eco-groszek i lokata na 25 lat na zakup paliwa.

41

Pc to najlepsze rozwiązanie jesli mam te min 40tys w budżecie. Temat mocno przerabiałem, ale lokalizacja ( tereny górnicze) uniemożliwiły montaż sondy. Ostatecznie zamontowałem kocioł na pellet tez jestem zadowolony. Początkowo miałem problem z dobrej jakości pelletem, ale teraz to już przeszłość jesli ktoś szuka to proponuje ciekaw rozwiązanie bez specjalnego szukania wystarczy złożyć bezpłatne ogłoszenie o chęci zakupu w serwisie [reklama]

42

Witam, od niedawna w swoim domu posiadam pompę ciepła. Fakt nie był to mały wydatek, ale codziennie doceniam tą wygodę. Raz trzeba wyłożyć większą kwotę, ale później człowiek ma święty spokój. Zainwestowałem w nowe rozwiązanie naszego rodzimego producenta i jak na razie jestem bardzo zadowolony. Znajomy polecił mi firmę Galmet. Przyjrzałem się im z bliska, poczytałem o różnych rozwiązaniach i koniec końców wybrałem model Maxima. Ciekawy jestem, czy ktoś z Was ma też u siebie to cacko?  big_smile

43

Czy się opłaca? Moim zdaniem jak najbardziej, zwłaszcza jak skorzysta się z dotacji, których teraz nie brakuje. Może i koszt inwestycji w sprzęt jest wysoki, ale za to koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku np. kotłów kondensacyjnych. Dużo ciekawych informacji można znaleźć na blogu eksperckim marki De Dietrich, którego polecam jako lekturę uzupełniająca wiedzę. Przy budowaniu własnego domu przyda nam się kilka ciekawych, rzeczowych porad, w co najlepiej zainwestować przy mniejszym metrażu, w co przy większym, naprawdę polecam. Tutaj np. zasady działania powietrznych pomp ciepła: http://blog.dedietrich.pl/zasada-dziala … py-ciepla/

44

Osobiście uważam że warto, tym bardziej jak kolega wyżej napisał można skorzystać z dotacji przez co koszt wyjdzie dużo mniejszy. Warto przeczytać ten krótki wpis który nawiązuje do tematyki. Myślę że warto zainwestować swoje pieniądze w pompę ciepła, ponieważ koszt eksploatacji jest relatywnie niski.

45

Czy ja wiem, czy taki niski? Przecież taka pompa pobiera mnóstwo energii elektrycznej. A ta w ostatnich latach podrożała o 20% i z tego co wiem, to nadal są tendencje wzrostowe sad

Witam,

Alternatywnym rozwiązaniem pozwalającym na znaczne obniżenie kosztów inwestycyjnych jest zastosowanie powietrznej pompy ciepła. Urządzenie to nie wymaga wykonywania gruntowych kolektorów w postaci wężownic lub odwiertów, natomiast pobiera ciepło niskotemperaturowe bezpośrednio z otoczenia budynku. Marka Buderus posiada w swojej ofercie powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategori … py-ciepla.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,

47

Kataryna napisał/a:

Czy ja wiem, czy taki niski? Przecież taka pompa pobiera mnóstwo energii elektrycznej. A ta w ostatnich latach podrożała o 20% i z tego co wiem, to nadal są tendencje wzrostowe sad

wszystko drożeje ...

48

Na pewno lepiej zrobić sobie jeden głęboki odwiert pod dolne źródło energii, niż dwa płytkie. Im głębiej tym wahania temperatury gruntu są mniejsze. W mojej inwestycji kwestią wiercenia się zajęła od A do Z grupa AKM Michoń. Mogę ich polecić. Uczciwe podejście, odpowiedzieli na wszystkie moje pytania i wątpliwości. Więcej o tym jak pracują jest na [reklama]

49

Jeżeli budujemy nowy, energooszczędny, a nawet pasywny dom, to gruntowa pompa ciepła jak najbardziej spełni swoją rolę: ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową. W starych domach także można zamontować pompę i również sprawi ona, że za ogrzewanie zapłacimy mniej. Z dotacji także trzeba korzystać, zwłaszcza, że odwierty, pompa i montaż nie są tanie.
Od 3 lat mamy pompę A-Pic i koszt ogrzania 117 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej domu wynosi średnio 300-350zł w najzimniejszych miesiącach, czyli liczę tu temperatury od -5 i niższe.

50

Witaj, ogrzewam dom za pomocą pompy cieplnej. Na początku byliśmy z żoną przerażeni kosztem, jaki musieliśmy włożyć w te rozwiązanie. Jednak, aktualnie nie wybrałbym w tamtym momencie innej opcji. Po około roku założony przez nas koszt w tę instalację zaczął się zwracać. Dodatkowo satysfakcja z zaoszczędzonej energii jest ogromna, ponieważ źródłem są zasoby naturalne odnawialne. Można wybrać taką instalację, która będzie najbardziej Wam odpowiedzieć, ponieważ na rynku są oferowane pompy cieplne [reklama] zasilanie powietrzem atmosferycznym, wodami podziemnymi i wodami powierzchniowymi.