1

Odp: plyn do chłodnic

Chciałbym wykorzystać płyn do chłodnic samochodowych, do napełnienia instalacji co- zamkniętej.Czy po napelnieniu nie będzie to mialo wplywu na funkcjonowanie pieca i czy przez to, uzyskam szybsze nagrzewanie się grzejników?

2

Odp: plyn do chłodnic

przede wszystkim nie płyn do chłodnic samochodowych, ale mieszanina wody z glikolem(etylenowym bądź propylenowym w odpowiednich stężeniach),jeżeli już się na to zdecydujesz to przede wszystkim miej na uwadze to że glikol jako substancja organiczna naraża instalacje na korozje głównie biologiczna,poza tym trzeba wciąż uzupełniać zład instalacji(w razie przecieków) woda z glikolem,tak aby utrzymać stałe stężenie w mieszaninie.Mieszanina  ta szybciej ulega starzeniu.Ponadto elementy instalacji muszą być odporne na działanie glikolu.Rzeczywiście ma lepsze ''właściwości grzewcze'' niż woda,ale jest więcej przeciw niż za stosowaniem glikolu w instalacjach co.

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Odp: plyn do chłodnic

aluap_23 dlaczego twierdzisz że instalacja może być narażona na korozję biologiczną?W sprzedaży już można nabyć środek do napełniania instalacji grzewczych.Chdzilo mi o wypowiedź praktyka który już coś takiego stosował ,a nie o informacje zaczerpnięte z internetu.Ale mimo wszystko dzięki.

4

Odp: plyn do chłodnic

Witam!
W instalacjach grzewczych tradycyjnych (a o takiej mam nadzieję jest mowa) czynnikiem o największym współczynniku przewodzenia ciepła jest woda. Wszystkie inne płyny tę właściwość osłabiają. Tu aluap23 nie ma racji. Poza tym wszystko co napisał jest prawdą. Więcej - poczytaj kartę gwarancyjną kotła - żaden producent w Polsce nie da ci gwarancji na urządzenie zasilane innym czynnikiem niż woda. Jeżeli nie ma obawy zamarznięcia instalacji, to daruj sobie glikol. Lepiej zadbaj, aby woda była odpowiedni zmiękczona i odgazowana, bo to jest główny problem instalacji grzewczych
Pozdrawiam

5

Odp: plyn do chłodnic

No tak, ale jak zmiękczyć wodę i jeszcze ją odgazować? Teoretycznie najlepsza byłaby destylowana a może przefiltrowana deszczówka?

6

Odp: plyn do chłodnic

Destylowana odpada. Powoduje decynfikację. Glikol rzeczywiście powoduje pewne niedogodności dlatego stosuje się preparaty stworzone i przeznaczone do instalacji c.o. a nie do samochodów. Zawarte w nich dodatki jak inhibitory korozji czy środki antypieniące i pochłąniacze tlenu skutecznie chronią instalację. Nie należy oczywiście przeginać ze stężeniem. Żaden producent nie dopuszcza nic innego niż woda bo po co? Chyba każdemu zależy by zamarzło i serwis zarobił. Rozsądne stężenie nie osłabi systemu a zabezpieczy lepiej niż sama woda. Każdy producent pisze jednocześnie, że woda powinna spełniać normę wody kotłowej czy instalacyjnej lub powinna być uzdatniona, uszlachetniona, z dodatkami preparatów uzdatniających - różnie piszą.

7

Odp: plyn do chłodnic

Stosowanie roztwórów glikolowych zasadniczo ogranicza się do niewielkich instalacjach (np: instalacjach ciepłej wody użytkowej, w których odległość od źródła ciepła do zasobnika ciepła jest niewielka). Jest to głównie wywołane tym, że większe instalacje są bardziej podatne na uszkodzenia, a roztwory glikolu są substancjami o szkodliwym działaniu zarówno dla zdrowia jak i elementów mechanicznych apartatury. Występowanie przecieków w instalacji jest nie uniknione w przypadku złego konserwowania urządzeń i w większości przypadków prędzej czy później dochodzi do takiej sytuacji. Poza tym jeżeli przewody są prowadzone wewnątrz pomiesczenia nie ma potrzeby stosowania innych substancji niz woda (chyba że ktś mieszka w chłodni bądź iglo). Dlatego większość producentów nie informuje o możliwości wypełnienia instalacji innym czynnikiem niż wodą. Natomiast jeśli chodzi o wypełnianianie instalacji płynami chłodniczymi wykorzystywanymi w innych branżach to zawsze występuje ryzyko szybszego wyeksploatowania urządzenia i raczej się tego zabrania.

Ostatnio edytowany przez Kraken (2011-08-30 15:31:09)