1

Odp: dmuchawa do kilkuletniego kotła

Chciałbym dokupić do kilkuletniego kotła  ( 12 kW, główne paliwo węgiel) sterownik z dmuchawą. Do tej pory regulacja spalania polega na ustawieniu dopływu powietrza do
paleniska (uchylna przepustnica na drzwiczkach od popielnika) oraz regulacja
przepływem spalin (przepustnica w czopuchu). Nie jestem z tego zadowolony.
W instrukcji znalazłem tylko,  że jedyna regulacja odbywa się tylko poprzez
zmianę strumienia powietrza doprowadzanego do komory spalania.
Nie ma nigdzie mowy o ustawieniach w czopuchu.
W jaki sposób powinno się ustawić przepustnicę w czopuchu? (otwarta na 100%
a może w połowie? - może inne rozwiązanie). Czy sterownik z dmuchawa poprawi  mi znacząco pracę kotła? A może gra nie warta świeczki?

2

Też kiedyś przerabiałem swój piec węglowy (tzw. olsztyniak) na dmuchawę ze sterownikiem. Taki komplet kupisz bez problemu na Allegro, ale będziesz miał inny problem. Opiszę jak ja miałem.
Oboje drzwiczek przerobiłem na takie same (...), ale z możliwością założenia sznura uszczelniającego i dobrego zamknięcia. W piecu będzie panować nadciśnienie, więc nieszczelnościami będzie uchodzić dym. To jest ważny aspekt.
W dolnych drzwiczkach zamontowałem wentylatora. Po rozpaleniu zamykałem oboje drzwiczek i włączałem sterownik + wentylator. Chodziło super !!! Po pewnym czasie przerobiłem jeszcze i zamiast węglem mogłem palić tanim miałem. To też proste. Jak chcesz mogę ci to opisać.
Pozdr.
slazdu
slazdu@o2.pl

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Witam.

Zaciekawił nas ten wątek.
Czy możemy prosić, żeby opis dokonanych przeróbek znalazł się również na forum. Myślę, że może to zainteresować  również innych czytelników.

Pozdrawiam.

4

Jestem pod wrażeniem. Niestety ja nie bardzo mam czas i prawdę powiedziawszy zacięcie do majsterkowania. Pozostaje zaufać fachowcowi. Ale teraz przynajmniej wiem czego dopilnować i na co zwracać uwagę.
pozdrawiam