1

Temat: użytkowanie w skali roku

Ceny nośników energii na dobre się rozszalały i taniej to już raczej nie będzie. Myślę o powietrznej pompie ciepła, ale wcześniej chciałbym poznać opinię aktywnych użytkowników. Jak użytkowanie i koszty w skali roku – z grzaniem wody użytkowej również.

2

Odp: użytkowanie w skali roku

Nie spodziewałem się, że to aż taki komfort – nie tylko cieplny ale również związany z automatyzacją procesu. Niby jak gaz, ale lepiej bo koszty za ogrzewanie i ciepła wodę niższe o połowę w relacji do spalania ekogroszku. Spalałem węgiel przez 30 lat aż w końcu powiedziałem dość. I to w punkt, kiedy ceny poszybowały do horrendalnych kwot. Specjaliści przyjechali, pomierzyli, zbadali mostki cieplne. Dom dociepliłem, wymieniłem kaloryfery, trochę rur i zamontowali powietrzna pompę ciepła. Do tego na dachu mam 10 kwp fotowoltaiki z modułami LG. Po roku odczuwam ulgę i widzę spore oszczędności. Do tego nie kopcę, gdyby jeszcze sąsiedzi poszli za moim przykładem. A i otrzymałem 33 tysiące zł zwrotu poniesionych kosztów. Pełna modernizacja ogrzewania i wymiana węgla na oze to genialne rozwiązanie. Polecam wszystkim się, zastanawiają albo powątpiewają

forum.ogrzewnictwo.pl