1

Odp: Ogrzewanie słoneczne

Proszę o opinię na temat wykorzystania energii słonecznej przy pomocy kolektorów słonecznych firmy WATT CPC15. Moja instalacja złożona z trzech kolektorów CPC 15 i zasobniku  300 l jest podłączona do instalacji c.o. w celu przekazania nadwyżki ciepła, funkcjonuje ponad dwa lata. W pierwszym roku pracy przy bardzo silnym nasłonecznieniu w samo południe temperatura zmierzona na kolektorze (pozycja 5 sterownika) wynosiła ponad 120 stopni, przez co w krótkim czasie zadana temp. zasobnika została osiągnięta i zaczęło się ładowanie nadwyżki ciepła poprzez wymiennik do inastalacji c.o. Za sugestią instalatora został częściowo zasłonięty trzeci kolektor i temp. spadła do około 80 stopni.
W tym roku w miesiącu lipcu było podobne nasłonecznienie jak wówczas, lecz maksymalna temp. z trzech kolektorów dochodziła maks. do 80 stopni. Szukam przyczyny zmiejszonej moim zdaniem wydajności kolektorów. Zaobserwowałem także, że czas podgrzania zasobika od temp. około 40 stopni do zadanej 60 stopni nastąpił w czasie około 6 godzin i myślę, że jest on zbyt długi przy dobrym nasłonecznieniu.
Jednocześnie stwierdziłem, że po dwóch latach eksploatacji lustra kolektorów pokryły się białym nalotem, co może byc też przyczyną zmniejszenia wydajności. Producent twierdzi, że dotychczas nie spotkał się z takim zjawiskiem.
Proszę użytkowników podobnych instalacji i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami w tej kwestii. Z poważaniem AW

2

Ja co prawda nie mam pojecia o działaniu takiego urzadzenia ,ale strasznie zaciekawił mnie Twój post i chyba blizej sie temu przyjrze.

forum.ogrzewnictwo.pl

3

A jakie posiada Pan kolektory - z opisu domniemywam, iż są to próżniowe.

Jeżeli tak, to mógł pan po zimie stracić próżnie na skutek rozszczelnienia się rury, a w zasadzie kilku rur.

Przeważnie na końcówkach rur jest taki srebrny pasek. Jeśli zabarwił się on na biało to oznacza ze ta rura uległa rozszczelnieniu i straciła próżnie - a zatem swoje właściwości izolacyjne.

Proszę skontaktować się z producentem - on powinien zająć eis ta sprawa i sprawdzić co tak naprawdę jest przyczyną.

4

PISZESZ ,ŻE W TYM ROKU TEMP.DOCHODZI DO 80*. CZYLI DOPIERO TERAZ JEST PRAWIDŁOWA TEMPERATURA. NIE MOŻE BYĆ TAKA SYTUACJA JAK W ROKU UBIEGŁYM TJ. 120*(ZŁE DZIAŁANIE REGULATORA). JEŚLI ZASŁONIŁEŚ JEDEN KOLEKTOR TO WYDAJNOŚĆ SPADŁA

5

Ja korzystam z kolektorów słonecznych <reklama> już no trzeci rok leci  i jestem zadowolony chociaż nie znam się na tym całym technicznym sloganie to to co najważniejsze osiągnąłem a chyba to jest najważniejsze czyli obniżenie kosztów w domu Nie są to może pieniądze za które można od razu polecieć do ciepłych krajów ale zawsze można je zainwestować w coś innego w domu więc chyba raczej się opłaca je mieć

Opinie na temat kolektorów słonecznych są podzielone,ale jeżeli mam być szczery to wolałbym pompe ciepła,która tak czy inaczej zapewni nam ogrzanie domu lub samą ciepłą wode,,tutaj mamy kilka opcji do wyboru.

7

Pompa ciepła zdecydowanie lepsza ale droższa.

8

czy ja wiem, czy droższa? sama pompa niekoniecznie, to zależy też od tego jakiej potrzebujesz mocy, czyli ile kolektorów w stosunku do mocy pompy ciepła

9

Ja też zastanawiam się nad zamontowaniem solarów. Ciekawa jestem jak to sprawdza się w praktyce i czy faktycznie jest jakaś oszczędność widoczna na rachunkach?