Temat: Zasilenie rozdzielacza podłogówki

Witam
Mam zamontowany rozdzielacz z pompą mieszającą taki jak na zdjęciu
Czy taki rozdzielacz należy zasilić dodatkową pompą z kotła czy ta mieszająca już wystarczy.

I jeszcze jedno pytanie.
Czy taki rozdzielacz dać przed zaworem czy za zaworem 4d
http://obrazki.elektroda.pl/3122963500_1417629432.jpg

Odp: Zasilenie rozdzielacza podłogówki

Rozumiem że poza instalacją OP są tez grzejniki?

Potrzebna jest dodatkowa pompa którą masz np. w kotle lub inną zamontowaną na rurarzu - do wymuszenia obiegu w pozostałej części instalacji grzewczej.

Pompa która znajduje się w konstrukcji układu mieszającego rozdzielacza będzie ganiać Ci wodę tylko w instalacji OP.

Po co masz zawór czterodrogowy - czy za zaworem masz już obniżoną temperaturę. Może cała instalacja zaplanowana jest tak że ma działać na temperaturach niskich, przystosowanych do instalacji OP - wówczas ten rozdzielacz, a dokładnie grupa mieszająca i by-pass, są niepotrzebne. Wówczas pompa główna (w kotle lub poza nim) powinna być stosunkowo większa/mocniejsza (musi pociągnąć instalację OP i ewentualnie grzejniki - nie wiem jakie są koszty ale wówczas warto wyposażyć się w sprzęgło hydrauliczne).

Ostatnio edytowany przez Doradca KAN-therm (2014-12-07 15:31:30)

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Dzięki za odpowiedź.

Interesowało mnie tylko czy powinno być dodatkowe zasilanie właśnie tego mieszacza. Co do temperatury to instalacja będzie chodziła na około 65 do 70 stopni.
Przerobiłem troszkę zasilanie i dałem dodatkową pompę na rozdzielacz podłogówki.
W sumie mam teraz 3 pompy jedna do cwu, druga na rozdzielacze grzejników ( parter + piętro ) w sumie 10 grzejników i trzecia do podłogówki tylko na parter. Pompy jakie zastosowałem to Diamond RS25/40EL.

Przedstawię teraz w skrócie jak to zrobiłem. Zasilanie i powrót z pieca rura 28 miedziana, za pompami do rozdzielaczy rura 25 pex. oddzielenie do każdego z rozdzielaczy, na parterze 1 rozdzielacz na 6 sekcji, do podłogówki 6 sekcji i na poddaszu 4 sekcje. z rozdzielaczy do grzejników 16 pex

Z tego co piszesz układ wygląda dość rozsądnie, a jak działa, czy temperatury w pomieszczeniach są na odpowiednim poziomie?

Najważniejsze jest aby instalacja była w stanie pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło.

5

A zasobnik (cwu) podłączony przed czy za zaworem mieszającym?