1

Odp: Jaki system grzewczy do domku jednorodzinnego ? Pytanie niestandardowe

Na początku witam wszystkich forumowiczów ponieważ jestem tu nowy.
Trafiłem na Wasze forum ponieważ planujemy budowę domku ok 120 m2.

Nasz problem z wyborem systemu ogrzewania uważam z niestandardowy, ponieważ przez najbliższe kilka lat domek użytkowany będzie weekendowo, a w dalszej przyszłości będzie użytkowany w sposób ciągły (przeprowadzimy się).

Nie ma możliwości doprowadzenia gazu do domku.

Interesowaliśmy się kilkoma systemami ogrzewania od pieców na paliwa stałe (eko groszek), przez kominki po pompy ciepła. Jednak mamy poważny problem z wyborem właściwego systemu.

Piec na eko-groszek uzależnia nas od stałego (przynajmniej raz w tygodniu) uzupełnieniu zasobnika w paliwo - niestety dopuszczamy możliwość, że możemy pojechać na działkę raz na 2-3 tygodnie (szczególnie zimą). Nie chcemy uzależnić się od kogokolwiek, kto mógłby nam uzupełnić zasobnik.

Kominek bez płaszcza wodnego, zapewne nie ogrzeje całego domu (parter + użytkowe poddasze), dlatego w takim wypadku rozważamy ogrzewanie konwektorowe/elektryczne (dodatkowo).

Kominek z płaszczem wodnym - w tym rozwiązaniu obawiamy się potrzeby spuszczenia z obiegu wody na zimę (nie przyjedziemy częściej niż na weekend lub nawet co drugi ... trzeci weekend).

Pompa ciepła ma być systemem ogrzewania o którym myślimy w przyszłości jak już zamieszkamy w domku na stałe.

Interesują nas całkowite koszty inwestycji i ekonomiki korzystania z nich.
Bardzo proszę o pomoc osób, które mają doświadczenie w tym temacie, ponieważ wspólnie z żoną jesteśmy laikami w tym temacie.
To będzie bardzo poważna jak dla nas inwestycja i chcielibyśmy mądrze ją zaplanować.

2

Odpowiem krótko. Wybór najwłaściwszego systemu jest w prostej linii uzależniony od zasobności portfela. Najwygodniejsze i najbardziej niezawodne są te najdroższe - prąd, gaz, lub olej opałowy. Palenie w kominku może jest jednym z tańszych, ale ciągłe rąbanie drewna i ciągłe rozpalanie po pewnym czasie traci swoje uroki i korzyści smile
Ja bym się zdecydował na piec retortowy opalany miałem. Jeżeli w domu są / będą grzejniki z termo-zaworami, to dla mnie sprawa jest b. prosta.
Więcej mogę doradzić przez
slazdu@o2.pl
Pozdr.
Sławek

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Myśle że najrozsądniejszym wyjściem będzie zakup kotła na biomase tylko takiego że będzie mógł transportować paliwo z innego pomieszczenia. Sam nie mam takiego rozwiązania ale obiło mi się o uszy że można tak zrobić. Sporo osób chwali pompy ciepła ale cenowo to kosmiczne rozwiązanie i w sumie to nie jestem pewien czy zwraca się - dystrybutor prawdy Ci nie powie.

4

Witam polecam pompę ciepła to urządzenia praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne i proste w obsłudze sa drogie w montażu ale inwestycja na pewno się zwróci w waszym przypadku od 3 do 4 lat.
Więcej mogę doradzić oraz odpowiedzieć na pytania przez e mail:global@onet.eu

5

A jaki byłby szacowany koszt postawienia takiej pompy dla opisanego w temacie domu ? I z tego co się orientuje to chyba wszędzie nie da się postawić dobrze wydajnej PC ?

6

Polecam  kominek z układem rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka. Może być połączony z rekuperatorem. Ewentualnie można zastosować  w domku weekendowym dowolny układ ogrzewania grzejnikowego, połączonego z kotłem lub kominkiem, ale w układzie wodę nalezy zastapić glikolem.

7

120m2 przy nieużytkowanym budynku z zastosowniem rekuperacji
myslę że jakby był dobrze wykonany to 45 - 50 W/m2 więc zapotrzebowanie około 7 kW
koszty: PC 30000 + dolne zródło 40W/m przy mocy chłodniczej dla COP =2,5 to 125 m otworu /2 x 70 metrów/ to koszt
około 14 000 zł wiec w sumie 44 000zł + instalacja z około 8 grzejnikami x 800 zł = 6400 zł
Wodę grzejemy w calości prądem lub dokładamy około 70 metrów odwiertu /resztę wspomagamy grzałką/
Należy przewidzieć przyłącze prądu na cele CO na całkowitą moc 12kW

Kominek: Wkład 18kW z wymiennikiem / z uwagi na sprawność ok. 60-75%/ koszt około 7000 do 8000 + zabudowa
tania eksploatacja ale wymaga ciągłego dokładania paliwa
Wiem że zwykle jest tylko do ozdoby

Kocioł na ekogroszek:
Nie zalecam zostawiania kotła z retortą bez opieki ... W dzisiejszych czasach ekogroszek może mieć niską liczbę spiekania
i będzie palił się na podajniku i powodował jego zatrzymanie.
Zrywa sie zawleczka i kocioł staje

Najtańszańszym rozwiązaniem jest wykonanie docelowego ogrzewania skoro nie ma warunku ceny
więc pompa Ciepła o mocy ok. 12kW
to minimum
Nie będziecie musieli w przyszłości nic zmieniać
a instalacja powoli będzie sie zwracać
Od razu trzeba pomsleć o ogrzewaniu podłodowym /tam gdzie nie będą stały meble/
i od razu zamontować rekuperator na max 700 m3/h przy użytkowaniu ciągłym około 450m3/h
maksymalna moc byłaby dostępna na przewietrzanie budynku
a cała konstrukcja byłaby niesłyszalna
cena wraz z wykonaniem instalacji na dom 120mkw to około 12 000 zł

Takie są realia na obecną chwilę
Jestem projektantem tego typu instalacji
Przepięknie sprawdzają się w domkach pasywnych
gdzie dodatkowo robi się wszystko by ściany akumulujące ciepło znajdowały się po stronie południowej
By każde okno było odpowiednio osadzone
by zawsze d domu wchodziło sie przez wiatrołap
By /jak nigdy się nie czyni/ strefy brzegowe budynku były docieplone dodatkową warstwą izolacji
By materiał izolacyjny zapewniał ułożenie na zakładkę

To są niuanse dla osoby która wie gdzie należy patrzeć na budowie
Wszystko jest ważne
jak CENA dla Inwestora

Pozdrawiam

8

Hymm powiem tak jeśli najważniejszy jest obniżony koszt rachunków to szczerze polecę ogrzewanie zintegrowane sam mam w domu firmy chyba <Reklama> nie pamiętam dokładnie w każdym razie mili czerwone napisy na chyba zółtym tle. System ten jest o tyle dobry że można go regulować wedle woli i cały dom jest ogrzewany według potrzeb co przekłada się na niższe rachunki