1

Odp: Pomoc przy wyborze kotła co

Witam wszystkich
Kończę budowę domu i stanąłem przed wyborem kotła . Kocioł ma być na paliwo stałe w którym będę palił węglem i drzewem zasadniczo. Powierzchnia do ogrzania to około 180 m2 .
Na rynku jest masa kotłów i wybór jest naprawdę  trudny.
Wiadomo że nikt nie pali w wielu piecach na raz żeby mieć porównanie ale liczę na waszą podpowiedź co do firm którym można zaufać .
Moje doświadczenie jeśli chodzi o kotły jest małe . Używałem tylko jednego kotła a mianowicie
Warmet SDS Ceramik firmy kostrzewa i muszę powiedzieć że nie mam dobrych doświadczeń z tym piecem a wiem że firma cieszy sie dobrą renomą.
Co do w/w pieca to moje zastrzeżenia :
1. Dość skomplikowana obsługa ( zwłaszcza dla kobiety ) a mianowicie żeby podłożyć opał to trzeba wyłączyć sterownik , jedną wajchę w górę drugą wajchę w dół , otworzyć drzwiczki uzupełnić paliwo , zamknąć drzwiczki , jedną wajchę w dół drugą wajchę wysunąć . Nie muszę chyba dodawać że często zdarzało się ( zwłaszcza jeśli podkładała żona ) że z tym wajchami to bywało różnie.
2. Od tego wysuwania wajchy z tyłu pieca oberwała się klapa na wylocie do komina , spawałem ją dwa razy .
3. Sterownik dobry i piec ładnie palił to plusy.

Czego oczekuję od pieca :
1. Dość długa stałopalność ( sporo pracuje )
2. Cena w granicach 4000 zł
3. Łatwa obsługa .
4. Dobry sterownik z nadmuchem obsługujący dwie pompy ( Co , CWU)

Liczę na Wasze podzielenie się opiniami na temat pieców których używacie.

2

Witam.

Niestety z własnego doświadczenia nie pomogę, ponieważ mam tylko doświadczenie z kotłem olejowym, natomiast sporo informacji teoretycznych, porad i opisów problemów eksploatacyjnych  dla kotłów można znaleźć w dziale kotły c.o. naszego portalu:

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?cms=272

a tu wszystko bardziej uporządkowane

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?cms=538

Wiem, że szuka Pan raczej porad do użytkowników na co dzień zmagających smile się z kotłem, ale może mimo wszystko coś tam Pan pomocnego znajdzie.

Pozdrawiam

forum.ogrzewnictwo.pl

3

A nie warto dorzucić ze 2 tysiące i kupić kocioł z podajnikiem na ekogroszek. Ja korzystam z kotła  Beta firmy Gizex i z czystym sumieniem mogę tą firmę polecić. Istnieją już kilkanaście lat na rynku i robią porządne kotły. W tym kotle Beta jest podajnik ne ekogroszek i dodatkowy ruszt do spalania węgla i drewna dzięki czemu nie uzależnia się od jednego rodzaju paliwa. Solidne blachy i palnik (stalowo-żeliwny), rozsądne zużycie paliwa (jest to kocioł płomienicowy), prosty w obsłudze sterownik i łatwy w czyszczeniu. Moim zdaniem warto dorzucić trochę kasy ale za to mieć spokojną głowę i nie latać co pare godzin do kotłowni żeby podrzucić opału.

4

Na stronie Zębca produkującego kotły jest specjalny konfigurator pomagający dobrać kocioł według swoich potrzeb. Jest bardzo pomocny:)

5

Ciekawy serwis z kotłami to <REKLAMA>. Przy wyborze kotła Zębca dostawa gratis.

6

przem napisał/a:

Na stronie Zębca produkującego kotły jest specjalny konfigurator pomagający dobrać kocioł według swoich potrzeb. Jest bardzo pomocny:)

Pomocny i precyzyjny smile

Na moje oko przy 180m2 trzeba szukać kotła około 30 kW (oczywiście wszystko kwestia ocieplenia, strat energii, etc).

7

30 kW na 180m2 ? Ty chyba oszalałeś. Ten "precyzyjny" kalkulator Ci tak to wyliczył? A budynek jest ocieplony ?

8

Ciekawe skąd te obliczenia

<Reklama> Pozdrawiam
Admin

9

Rahman napisał/a:
przem napisał/a:

Pomocny i precyzyjny smile

Na moje oko przy 180m2 trzeba szukać kotła około 30 kW (oczywiście wszystko kwestia ocieplenia, strat energii, etc).

Mam niecałe 130 m2 nieocieplonego domu, stare budownictwo. Wstawiłem tam kocioł kmb rp plus 19kW.
Moc taka tylko przez to że sporo ciepła ucieka, więc 30 kW na 180 m2 to zdecydowanie za dużo....