1

Odp: Oszczędzamy energię

Witam! Chciałbym zapoczątkować wymianę doświadczeń na temat sposobów oszczędzania energii w naszych domach.
Każdy post jest cenny! Nie ma złych pomysłów! Zapraszam do dyskusji!
Pozdrawiam!

2

Nie grzać przy otwartych oknach - znajoma tak robiła i dostała dopłatę do centralnego ogrzewania w wysokości ponad 3 tys. zł + plus zaliczki 1200 zł czyli razem 4200 zł za ogrzanie mieszkania ok 55 m. kw. i to tylko przez okres zimowy.

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Sprawdzić czy nie robią nas w balona. Moja znajoma miała w kamienicy system w ktorym grzejniki były zimne ale licznik ogrzewała rura odplywu i niedoplata ogromna gotowa.

4

Przede wszystkim przewietrzać mieszkanie, a nie grzejniki odkręcone na maxa i okna na full otwarte.
Żarówki energooszczędne albo LEDy.

5

karol76 napisał/a:

Przede wszystkim przewietrzać mieszkanie, a nie grzejniki odkręcone na maxa i okna na full otwarte.
Żarówki energooszczędne albo LEDy.

Otóż to.

6

komputery wspaniale grzeją, mam w pokoju 2 takie maszyny i mam zawsze zwrot za ogrzewanie :-)

7

Ustawić sobie niższą temperaturę na noc oraz jak nikogo w domu nie ma i np. ustawić wyższą na godzinę przed powrotem.

8

LEDy, panowanie nad włączonymi jednocześnie (często niepotrzebnie) urządzeniami, nieodkręcanie grzejników na full i otwieranie w tym czasie okien (lepiej wietrzyć mieszkanie).

Zgadza się,przede wszystkim wymienić żarówki na LED-y,dzięki którym w perspektywie czasu zauważymy znaczna różnicę w rachunkach za prąd. Poza tym warto zwracać uwagę na to z ilu urządzeń korzystamy,wyłączać te niepotrzebne,to wszystko ma wpływ na oszczędność energii.

10

Pamiętać o wyłączaniu światła zanim zaśniemy ;-)
Ustawić kompa na wyłączanie, kiedy ponad 20 min nie korzystamy (zwykle zasypiamy)
W pokoju dzieci (gdzie ciągle się świeci światło) zamontować ledy
TV też nie wlączać kiedy nie zamierzamy oglądać
Lodówkę ustawić na chłodzenie a nie mrożenie
Zimą nie wygaszać w piecu (kominku), zimne mury ciężej sie rogrzewają i pochłania to więcej paliwa opałowego

11

Zimą nie otwierać okien jak kaloryfery grzeją, odłączać ładowarki gdy nie ładujemy urządzeń, wyłączamy tv, monitory itp ze stanu czuwania.

12

No u nas to co nie potrzebne z kontaktu wyjęte i gasi się światła gdzie nie są potrzebne ; )

Ostatnio edytowany przez Robinn (2013-11-19 20:33:34)

13

Tomasz321 napisał/a:

komputery wspaniale grzeją, mam w pokoju 2 takie maszyny i mam zawsze zwrot za ogrzewanie :-)

no ja niestety mam tylko laptopa =P

14

u mnie przede wszystkim żarówki energooszczędne, oszczędzanie wody, rzeczywiście nie mozna grzać przy otwartyuch oknach, jak to ktos wyżej wspomniał, bo rachunkji przyjdą ogrromne

15

ja robię dokładnie tak, jak Ignacy, żarówki mam ledowe.

16

U nas też wszystkie żarówki energooszczędne.
No i wyłączam rozne urządzeia, zamiast je trzymać w stanie wstrzymania.

17

Zgadzam się w 100% - na prowadzeniu i utrzymaniu domu można bardzo dużo zaoszczędzić, to jest kwestia tego, jak korzystamy z powszechnych urządzeń, czyli tak naprawdę chodzi o nawyki. Czasem wystarczy wymiana żarówek na energooszczędne lub baterii do laptopa na bardziej wydajne. Warto też pomyśleć o energooszczędnych rozwiązaniach już na etapie projektowania elektroinstalacji.[REKLAMA, Admin]

Ostatnio edytowany przez doprawdy (2014-09-03 22:45:03)

18

Większość sposobów wymieniliście. Swoją drogą jak zastanowiłem się ile rzeczy pozostaje u mnie w stanie czuwania (2x telewizor, sprzęt audio, 2x monitor) to się lekko zaniepokoiłem. Choć i tak zawsze najbardziej bawić mnie będą Ci, którzy wciąż próbują przekonywać do ogrzewania elektryczne. Ale to już tak na marginesie trochę wink

19

Mysle, ze jak wejdzie w zycie ErP, to troche zmieni nastawienie Polakow do energooszczednych rozwiazan. W koncu to juz za rok. Wiemy, jakie sa zalozenia, ale jakie rzeczywiscie beda konsekwencje?

20

U nas był z tym spory problem. Obecnie wszyscy nauczyli się dbać o oszczędności. Tylko nie ma u nas ledów, i to mały minus ;]

21

Odłączać urządzanie od gniazdek! Bo wierzcie lub nie, niby groszowe sprawy - zgoda, ale w dłuższej perspektywie to dobre i kilka złotych zaoszczędzić (już nie wspominając o tym, że chronimy w ten sposób środowisko:)

22

Pierwsze co, to wymienić żarówki na LEDy. Wyłączać urządzenia elektryczne z gniazdek.

23

Hmmm, myśle, że większość takich podstawowych rozwiązań została wymieniona...bo gaszenie światła (!), przełączanie urządzeń w stan czuwania, odłączanie od kontaktów, obniżanie temperatury, to raczej takie podstawy podstaw...ale ktoś tu wspomniał o tym całym Erp..sama usłyszałem o tym niedawno od zaprzyjaźnionego  instalatora (oni mają teraz urwanie głowy).. I jakby ktoś był zaintersowany to takie podstawowe info znalazłam tutaj http://blog.dedietrich.pl/konsekwencje- … zenia-erp/

Ostatnio edytowany przez walter_d (2015-08-03 12:53:52)

24

ah, no i przypomniało mi się, by często rozmrażać lodówkę, żeby nie powstała gruba warstwa lodu. a swoją drogą, to ciekawy artykuł, nie wiedziałam o tym wcześniej...

25

to cieszę  się, że mogłem coś podpowiedzieć, bo to całkiem ciekawa sprawa jest...wydaje mi się, ze być może dzięki temu wzrośnie świadomość co do wyboru sposobu ogrzewania domów...zresztą jest też cała strona poświęcona tej dyrektywie. Jakbyś była zainteresowana to podaję: http://www.erp-dedietrich.pl/