Temat: norma PN-EN 12831-kilka podstawowych kwestii

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, czym jest tzw. ogrzewanie z osłabieniem, bo niby rozumiem ale nie do końca. big_smile, jakiś przykład itd.
Głównie w kontekście normy PN-EN 12831, a mianowicie, jak to jest, że norma dla obliczania obciążenia cieplnego budynków nie nadaje się do wyznaczania obciążenia cieplnego budynku w celu doboru źródła ciepła a jedynie grzejników.

Cytując za artykułem:
Należy również podkreślić, że opisane powyżej straty ciepła uwzględnia się w obliczeniach obciążenia cieplnego poszczególnych pomieszczeń w celu doboru grzejników, natomiast nie uwzględnia się ich podczas określania obciążenia cieplnego całego budynku w celu doboru źródła ciepła. W skali całego budynku, jeśli część pomieszczeń będzie ogrzewana w sposób osłabiony, to uzyskana w ten sposób nadwyżka mocy pozwoli na pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach sąsiednich.
roll
No właśnie i dlaczego?, skoro pokój A ma obliczoną nadwyżkę dla siebie i pokój B obok też?
Z definicji: Nadwyżka ta umożliwia osiągnięcie wymaganej temperatury wewnętrznej w określonym czasie
po okresie osłabienia.
.

A druga kwestia to problem doboru temperatur przyległych przestrzeni ogrzewanych. Dlaczego dla tego samego mieszkania oba pomieszczenia mają między sobą 0 stratę przez przenikanie, chyba, że mają różne przeznaczenie (nie jest to pokój a kuchnia). I z punktu widzenia czysto fizycznego ja tutaj wszystko rozumiem przy takich założeniach.
Ale- chodzi mi o założenie, że jeżeli mówimy o sąsiadujących pokojach innych mieszkań sprawa jest diametralnie inna i wtedy przyjmuje się średnią temperatur proj. wewn. i średniej zewn., dlatego, że potencjalne mieszkanie obok ma indywidualną regulację temperatury tak?, no dobrze a w tym samym mieszkaniu tego nie ma?, ktoś obok sobie skręci termostat i mam to samo,  czy ja to źle rozumuje?

2

Odp: norma PN-EN 12831-kilka podstawowych kwestii

Ta norma określa zapotrzebowanie na ciepło dla pomieszczeń ogrzewanych (strat przez przegrody i wentylacja) żeby policzyć źródło ciepła trzeba jeszcze policzyć dodatkowe straty, ale to już zależy od  samej budowy układu C.O (straty instalacyjne, samego źródła ciepła ,  itp). trudno wymagać od jednej normy żeby określała to wszystko.

forum.ogrzewnictwo.pl