1

Odp: Jaki kocioł na biomasę?Czym się kierować przy wyborze?

Słyszałem o opłacalności stosowanie kotłów na biomasę. Chcę taki postawić do ogrzewania 120m2 domu. Na co powinienem zwrócić uwagę wybierając kocioł na biomasę?

pozdrawiam

2

Dostępność materiału opałowego, oraz jego aktualna cena + przewidywanie odn. tych parametrów w przyszłości. Pieca nie kupuje się na dwa, lub trzy lata. Nawet jeżeli teraz to się opłaca (myślę, że uwzględniasz wartość energetyczną takiego opału, jego cenę i zapotrzebowanie na twój metraż), to za jakiś czas może się to zmienić.
Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to musi mieć dużą wydajność, długą gwarancję, łatwość w obsłudze i przystępną cenę.
Miłego wyboru.
Pozdr.
slazdu

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Ja pale pelletem i jestem zadowolony z kosztów ogrzewania, wcale nie jest ono takie drogie jak mówią o tym zwolennicy ekogroszku. A wygoda jest większa - nie trzeba wybierać tak dużo popiołu no i automatyczna zapalarka rozpala za nas. Włąśnie na to zwróciłbym uwagę - naprawdę ułatwia życie. Do tego dobry sterownik z pogodówką i dobry system nadmuchu żeby wszystko ładnie się dopalało. No i żeby elementy które należy czyścić były w łatwo dostępnych miejscach bo jest to czynność dosyć często wykonywana. Ja korzystam z kotła D'alessandro termomeccanica CSI i spokojnie mogę ci go polecić jeżeli cenisz sobie wygode za niezbyt wygórowane pieniądze. Oprócz pelletu podobno dobrze spala ziarna zbóż ale ja mam dobrego dostawce pelletu i jego głównie się trzymam. A i ekogroszek może pociągnąć ale głównie przystosowany jest do biomasy. Kupiłem go z firmy gizex i na ich stronie powinieneś znależć jego opis.

4

Baaaardzo dziękuję za odpowiedzi, spojrzałem dzięki nim na temat z nowych perspektyw. Nie ma cenniejszych uwag, niż rady osób eksploatujących takie kotły. Dzięki za namiary na firmę. Chyba faktycznie coś tam znajdę.

Pozdrawiam

5

No też jestem użytkownikiem tego kotła i złego słowa nie mogę na niego powiedzieć (odpukać;)). Nie żałuje że się na niego zdecydowałem chociaż było wielu popularniejszych producentów. Jednak  widać że włosi umieją klepać kociołki.

6

Ja mam kocioł Zębca serii KP i na pellet i groszek. Te paliwa są tani w porównaniu do innych. Palę w zależności od pogody, jak jest zimno bardzo to palę groszkiem bo jest bardziej kaloryczny.

7

Tylko że kotły przystosowane głównie do pelletów i ziaren są o wiele bardziej ekonomiczne przy spalaniu pelletu niż kotły przystosowane głównie do groszku.

8

Witam
Głownie należy patrzeć na dostępność dobrego peletu. Proszę zwracać uwagę na to aby był jasny. Ciemny kolor oznacze większe ilości kory itp co powoduje osadzanie sięnagaru i częste czyszczenie kotła - później nie słuszne są pretensje do producentów kotłów.
Tak więc dostępność, jakość, cena - należy to przekalkulować - to jest duża inwestycja i nigdy nie należy kierować się tylko jednym parametrem
Ja polecam kotły firmy [...]
- LING DUO - z podajnikiem ślimakowym gdzie można przejść w każdej chwili na ekogroszek a dodatkowo w palenisku awaryjnym można palic węglem kamiennym i drzewo
- BIO LING DUO - nowoczesny kocioł z automatyczną zapalarką. Kocioł w momencie uzyskania temperatury wygasza się a w momencie grzania zapalarka podpala paliwo - nie ma jak w poprzednim kotle, że kocioł utrzymuje żar w stanie podtrzymania.
Pozdrawiam
Adrian

9

Daro77 napisał/a:

Tylko że kotły przystosowane głównie do pelletów i ziaren są o wiele bardziej ekonomiczne przy spalaniu pelletu niż kotły przystosowane głównie do groszku.

Podobnie jak przem mam Zębca i żadnego problemu..

10

Daro77 napisał/a:

Podobnie jak przem mam Zębca i żadnych problemów z tym..

11

A jak to wygląda jak przełączasz się między pelletem a ekogroszkiem ? Zmieniasz ustawienia ręcznie ? Jak rozmawiałem ze znajomym który palił pelletem w takim piecu "do wszystkiego" to mówił że niezbyt opłacalnie mu jego spalanie i woli grzać ekogroszkiem.

12

Korzyści zastosowania eko-groszku u twojego przyjaciela są logiczne. Palety mają zdecydowanie mniejszą wartość opałową od eko ( najgorszej jakości palety mają nie więcej jak 17 MJ/kg, a eko-groszek około 26 MJ/kg). Ponad to ekogroszek jest stabilnym pod względem wartości opałowej paliwem, a palety często są wilgotne i do ich produkcji często dodaje się mniej kaloryczne odpady przemysłu drzewnego np. korę. Dlatego jak nie znajdziesz dobrego producenta palet osobiście polecam ekogroszek. Jeśli chodzi o zmianę paliwa w kotle wszystko zależy od tego jaki kocioł posiadasz

13

No ja mam akurat dobrego producenta w okolicy(firma Ekopal) i pellet jest dosyć wydajny. Porównując roczne koszty ogrzewania jakie ponosi znajomy palący ekogroszkiem to są podobne z moimi (wiadomo że oba domy nie są identyczne ale różnice w stratach ciepła i kubaturze nie są duże). Moim zdaniem ekogroszek jest mocno przereklamowany

14

A co do pytania na co warto zwrócić uwagę przy zakupie :
1.sterownik : ja mam eco-MAX 750 P i ten jest naprawde dobry.  Po pierwsze prosty w obsludze, praktycznie bez instrukcji mozna sie połapać o co chodzi. Obsługuje 3 niezależne pompy (można ustawiac inna temperature np. na podlogówke inną na grzejniki i inną na cwu).Wspołpraca z pogodówką i termostatem pokojowym - sam dobiera ustawienia kotła według nich. Poza tym mogę sobie regulować że np. cieplej ma być jak wróce z pracy a w ciągu dnia żeby tylko delikatnie grzał. Przy braku prądu wyłącza się a po wznowieniu dostaw automatycznie sie rozpala i grzeje do zadanej temperatury. I tu pojawia się druga istotna rzecz
2.automatyczna zapalarka : ja sobie nie wyobrażam teraz kotła bez tego. Urządzonko które naprawdę umila życia i sprawia że nie musimy często zaglądać do kotłowni.
3.No i przede wszystkim sprawność grzewcza, solidność konstrukcji, bezawaryjność, zabezpieczenia p.poż.

Ostatnio edytowany przez Daro77 (2011-09-14 15:53:47)

15

Do elementów niezbędnych na które trzeba zwrócić uwagę trzeba dodać jeszcze pera technicznych rzeczy związanych z konstrukcją samego kotła. Oczywistym jest żeby dobrać kocioł  o odpowiednich wymiarach, ale zwrócił bym uwagę na element o którym często się zapomina. Mianowicie o kształcie i miejscu położenia czopucha. Wydaje mi się, że od miejsca łączenia kotła z kominem należy rozpocząć dobór urządzenia (po uprzednim obliczeniu wymaganej mocy). A później dobrać kocioł z odpowiednim przyłączem do naszych potrzeb głównie związanych z automatyką.

16

Posiadam Zespół spalania rozdrobnionego drewna AZSD z Hamecha [Reklama] Bez problemu mogę spalać trociny przysypane śniegiem, polecam.