1

Odp: Czy warto wybrać kocioł na eko-groszek z podajnikiem?

Witam!
Mam pewien problem. Od dłuższego czasu przeglądam oferty kotłów na paliwa stałe i zastanawiam się czy nie wybrać kotła na eko-groszek. Ponoć ekonomiczny w spalaniu, mało pracy, bo ma podajnik na eko-groszek ( czas pracy 3-5 dni).
Zastanawiam się konkretnie nad kotłem Buderus Funke Econo. Generalnie Buderusa chwalą. Co Wy o tym myślicie i jakie są Wasze doświadczenia z kotłami na eko-groszek?

Pozdrawiam i czekam na Wasze wpisy
Marek

2

Witam,
jestem projektantem z Wałbrzycha i zrobiłem już sporo instalacji z kotłami zasilanych ekogroszkiem. Z mojego doświadczenia mogę polecić Ci kocioł [reklama]. Jest to bardzo dobra i srawdzona, polska firma. Polecam ją wszystkim dla których liczy się jakość i cena, no i wspieranie naszych firm.
Dodam tylko, że nic nie ma z tego i nie jest to reklama.

Pozdrawiam
Maciej

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Zastanów się jeszcze jak to wychodzi cenowo,mowie oczywiście o ekogroszku. Prawda jest to,że praca z podajnikiem bardzo ułatwia sprawę,a jego zuzycie zależy od tego jaką temperature ustawisz.

4

ja pale pelletem i jestem naprawde zadowolony, z tego co rozmawiałem ze znajomymi którzy pale groszkiem to wywnioskowałem ze palenie pelletem jest bardziej wygodne - nie musze tak czesto wybierac popiołu a cenowo ogrzewanie jest porównywalne

5

Ja używam kotła z podajnikiem na ekogroszek i dodatkowym rusztem na węgiel i drewno.  Sprawdza się wyśmienicie. Głównie pale ekogroszkiem ale w kotłowni zawsze leży tez trochę węgla typu kęsy. W sterowniku zmieniam tylko rodzaj paliwa i tyle. Jest naprawde prosty w obsłudze, moja żona szybko się z nim oswoiła. Kocioł mam z [reklama] i nie moge o nim złego słowa powiedzieć. Odradzano mi kupna kotła z Pleszewa ale postawiłem na doświadczenie firmy gdyż istnieje ona jakos od początku lat dziewiećdziesiątych i nie zawiodłem się. Kocioł solidny, niezawodny i dosyć tani.

6

A ja z kolei mam piec z podajnikiem retortowym na miał węglowy. Chyba nikt tu nie wspomniał o takiej opcji, a jest to warte zastanowienia. Gdybym chciał zastosować groszek musiałbym kupić ok. 6t x (ok.)750PLN, a miału kupuję 7t x 450PLN. Przyznam, że jest tu nieco większe pylenie przy czyszczeniu popielnika, ale i tak bez porównania do pieca miałowego górnego spalania, lub do starych, wszystko opałowych pieców. Ja rozpalam raz na rok i nie szukam oszczędności w paleniu starych desek. Jak kiedyś w zimę zbrakło prądu, odpaliłem mały agregat prądotwórczy i było ciepło smile
Porządnych producentów ci nie polecę, bo mój piec jest mojej konstrukcji / wykonania - pracuje już 5 sezon.
I tak zrobisz, jak uznasz za stosowne.
Pozdr.
slazdu

7

Osobiście używam kotła na pellet i wydaje mi się to o wiele lepszym rozwiązaniem niż kocioł na ekogroszek. Po pierwsze obsługa jest mniej uciążliwa - nie trzeba rozpalać, wybierać tak często popiołu, itp. A druga sprawa to ekologia - przy spalaniu pelletu emisja gazów szkodliwych jest minimalna a emisję CO2 uważa się za zerową. Ekogroszek ma swój przedrostek eko chyba dlatego że jest ekonomiczny chociaż koszty ogrzewania pelletem w odpowiednim kotle są podobne do grzania groszkiem. Rozmawiałem z kilkoma znajomymi mającymi podobną powierzchnie domów i ogrzewającymi groszkiem i koszty ogrzewania mamy podobne. Także nie mam pojęcia dlaczego wszyscy tak się upierają przy groszku i zaparcie kupują kotły na to paliwo.

8

heniek_67 napisał/a:

zbiornik na 220 Kg, starcza na ok 5 dni

Jakiej mocy masz ten kocioł i jaką powierzchnię nim ogrzewasz? do tego dochodzi też CWU?

9

marian84 napisał/a:
heniek_67 napisał/a:

zbiornik na 220 Kg, starcza na ok 5 dni

Jakiej mocy masz ten kocioł i jaką powierzchnię nim ogrzewasz? do tego dochodzi też CWU?

Cześć mój kocioł KMB RP plus ma 19 kW i ogrzewam nim ok 125m2 niestety starego budownictwa...
tak, CWU też

Ostatnio edytowany przez heniek_67 (2012-09-30 22:31:21)

10

Projektuje kotłownie i spotykam się z coraz czestszym oszukiwaniem
na ekogroszku pod względem parametrów liczby spiekania
Wpływa to na częste wyłamywanie zabezpieczenia w sprżegle retora
i kocioł miał pracować a tu ... stoi od piątku a ja to zuważam w niedzielę wieczorem
i juz nic nie poradzę w domu zimno i wilgoć
/nikt nie będzie was oszukiwał na peletach/ a kocioł
Fuzzy Logic to moim zdaniem najlepszy wybór obecnie na rynku
i ma wszystkie niezbędne elementy
Oczywiście do takiego kotła nie wachaj się zrobić bufora wody
około 12x25 tj min 500 litrów zapewni to duża sprawność układu /na zasilaniu obiegu przed pompą daj zawór 3d i steruj go pogodowo/ zobaczysz wówczas co potrafi taki mały kociołek
a ... taki bufor wody jeżeli będzie miał wężownicę .. pozwoli np dogrzewać wodę z komnka w przyszłości jak będziesz go planował
Pozdrawiam

11

Hmmm, ja mam właśnie taki kocioł z podajnikiem na eko groszek (ale u mnie można spalać jeszcze normalny węgiel i drewno) i wszystko jest ok  na opale nie bankrutuję, wręcz przeciwnie, kocioł działa bardzo wydajnie zarówno przy węglu, jak i drewnie (mam model KJ G z Piecbudu gdyby ktoś był zainteresowany - bardzo dobra firma).

12

Czy przy obecnych cenach węgla, eko-groszku nie jest opłacalne używanie gazu uwzględniając koszty utylizacji popiołu i awaryjność retorty?

13

Jasne, masz duże ułatwienie. Sam wiem, ze swojego doświadczenia zmieniając zwykły piec na piec ekogroszek z podajnikiem mam dużo mniej roboty. Jeśli jest zimno to wiadomo, że i tak raz na 2/3 dni musisz dołożyć do podajnika ale jak jest tylko chłodno to nawet 1 na tydzień. Na razie po 8 latach użytkowania dla mnie na plus, dwa razy wymieniłem podajnik i raz kosz. Kosz z mojej winy, ponieważ wrzucałem mokry węgiel a podajnik/śruba eksploatuje się i to właśnie trochę lipa bo tylko tam gdzie jest ciepło od trony paleniska, reszta nietknięta.

14

<REKLAMA> Pozdrawiam Admin

mam od nich i drugi raz też od nich kupię jakby co.

15

powiem szczerze, że większość moich klientów teraz wybiera kotły z podajnikiem - jestem instalatorem, pracuję w branży przeszło 15 lat. niedawno zacząłem współpracę z ......... i przyznam, że są to porządne kotły, kotły z podajnikiem tej firmy instaluję dosyć często - wiadomo: mniej roboty przy piecu, tutaj uniwersalny praktycznie opał.

16

Witam!
Jestem zainteresowany zakupem kotła z podajnikiem na ekogroszek.
Proszę o podpowiedzi jaki wybrać kocioł! jest bardzo różnych kotłów różnych producentów.
Mi osobiście podoba się kocioł [reklama]
Bardzo ładnie wykończone, dobre parametry, dzwoniłem do firmy i powiedzieli mi, że są produkowane z atestowanych blach, cięte laserem, elementy są gięte na prasach krawędziowych, stosowane są dobre sterowniki i podajniki! Wygląda na profesjonalny produkt! proszę niech ktoś napisze jak się spisują te kotły.
pozdrawiam

Post's attachments

MATIX Kołton.jpg 22.12 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

17

ciemnechmury napisał/a:

Witam!
Jestem zainteresowany zakupem kotła z podajnikiem na ekogroszek.
Proszę o podpowiedzi jaki wybrać kocioł! jest bardzo różnych kotłów różnych producentów.

Zdecydowanie producentów jest bardzo dużo. Bardzo wiele powstaje małych  firm które mają aspiracje do być solidnymi producentami. Ja wybierając kocioł kierowałbym się przede wszystkim: ceną (najniższa nie oznacza najlepsza),  dostępnością serwisu (można kupić kocioł produkowany na drugim końcu Polski, ale kto go naprawi  w nagłych przypadkach zimą smile  Można go kupić oczywiście od zaprzyjaźnionego instalatora, który jednocześnie będzie nam go serwisował. Ale coraz większa popularność zakupów internetowych pokazuje że nie zawsze zakup od instalatora będzie najtańszym smile

Ostatnio edytowany przez Władek40 (2013-10-08 08:09:13)

18

ja mam<Reklama;pozdrawiam;Admin> i jestem z zakupu zadowolony, bo to porządna firma, i nie robią fuszerki, zresztą widać po doświadczeniu, są na rynku od 1974 roku nie bez powodu, mnie to przekonało, dodatkowo poczytałem opinie i ludzie naprawdę dobrze piszą o ich kotłach. w każdym bądź razie mam od 3 lat i wszystko OK.

19

[reklama] może komus się przyda smile

20

ja myślę, że warto

Ciężko stwierdzić czy warto zainwestować w taki kocioł,jest kilka alternatywnych paliw oraz kotłów w zależności od tego jaką koncepcję przyjmiesz oraz jaki budżet przeznaczysz na ten cel.

22

Możesz rzucić okiem na ten artykuł [reklama] o automatyzacji palenia w piecu, czyli własnie o piecach z podajnikiem. Mam nadzieję, że rozwieje to Twoje wątpliwości.

23

Pewnie, ze tak. Sami mamy kocioł KMB (seria lux) 19 kw Witkowskiego. Wybraliśmy go właśnie po to by palić ekogroszkiem i drewnem. Znacznie taniej to wychodzi, a drewna mamy pod dostatkiem. Kocioł jest do tego świetnie przystosowany, ma duże drzwiczki- zwyczajnie wygodniej drewno nawet ładowac.
   Spalając jednocześnie drewno z eko-groszkiem uzyskuje duże oszczędności na zużyciu opału.

24

Witam chciałem zapytać czy ktoś słyszał lub  ma piec z  firmy KAWAH z Kielc młoda firma 2 lata na rynku ,nie wiem czy się skusić na ich kocioł  KDC EKO DUO 20KW , wyglądowo i opisowo ok. może ktoś posiada i chciał by się podzielić informacjami dzięki.

25

Ja palę samym ekogroszkiem i też się to świetnie sprawdza. Tylko bardzo ważne jest, żeby zwracać uwagę na parametry cieplne, kaloryczność itp. Akurat ja się zaopatruję w sovillo i jest ok. Od kilku lat mam ten kocioł i całą instalację i nigdy nie było żadnej awarii. Poza tym pali się dobrze, jest wydajny i całkiem niedrogi.