1

Odp: Podajniki do kotłów na eko-groszek

Witam wszystkich internautów i jednocześnie proszę o pomoc. Jestm przed wyborem kotła do domku jednorodzinnego. Dobrana moc kotła to 25 KW przy powierzchni pomieszczeń 200 m2. Do wyboru mam kotły z podajnikiem śrubowym i tłokowym. Który z podajników jest wygodniejszy i mniej awaryjny w użytkowaniu. Ponadto w saloniku chcę zamontować kominek. Do wyboru mam kominki z płaszczem wodnym, lub kominek bez płaszcza lecz z możliwością rozprowadzenia ciepłego powietrza systemem wentylacji. Który z kominków jest skuteczniejszym w dogrzewaniu pomieszczeń? Czy lepiej zastosować czujnik temperatury który będzie ograniczał moc kotła przez pomiar temperatury w określonym pomieszczeniu, czy kominek z płaszczem wodnym z niesamowicie drogą automatyką. Dziękuję za podpowiedzi.

Sławek Skorupa

2

Witam!
Jesli chodzi o wybor kotla na eko groszek to zdecydowanie polecam podajniki slimakowe. Powodem jest to, ze przy dozowaniu paliwa poprzez slimak dostarczona zostaje dokladnie taka partia eko groszku jaka jest potrzebna, stopniowo, bez jego nadmiaru. W przypadku podajnika tlokowego podawane zostaja wieksze ilosci paliwa, co wiaze sie z wiekszym zuzyciem. Pozdrawiam

forum.ogrzewnictwo.pl

3

Witam ,jestem posiadaczem pieca na eko groszek i musze stwierdzić ze jest to nie wypał .Mam piec 4 dzień i wymieniłem już 5 kompletów klinów w sprzęgle .
Jeśi ktoś wie jak mi pomódz to bardzo proszę .
Kocioł ZEBIEC 20 KW .z podajnikiem .

4

dzery napisał/a:

Witam ,jestem posiadaczem pieca na eko groszek i musze stwierdzić ze jest to nie wypał .Mam piec 4 dzień i wymieniłem już 5 kompletów klinów w sprzęgle .
Jeśi ktoś wie jak mi pomódz to bardzo proszę .
Kocioł ZEBIEC 20 KW .z podajnikiem .

Witam!
Jeśli chodzi o zrywanie klina może być kilka przyczyn.
- Pierwszą przyczyną może być paliwo o za dużej granulacji bądź za mała granulacja (dopuszczalna granulacja od 5- 25mm).
-kolejną przyczyną może być złe dobranie klinów. Kliny na sprzęgle mogą być za słabe(ale o takie informacje trzeba zgłosić się do producenta)

5

Witam wszystkich ponownie .
Jak juz wcześniej pisałem mam wielkie problemy z podajnikiem w piecu ZEBIEC 20 kw .(ścinanie klinów)
Zdołałem juz zareklamować ten piec 3 krotnie .Przedstawiciele firmy Zębiec wymienili mi już 2 krotnie ślimak ,jakąś sądę ,sterownik a nawet dokonali nacięć na nowo założonym  ślimaku .
I ......... może 6 godzin ,kliny ścięte.
1. Paliwo .
- zgodnie z zaleceniamim serwisu zakupiłem eko groszek w Castoramie bo tam mają najlepszy (w/g Zebca) Węgiel jest b mało kaloryczny strasznie się koplci ,jest w foliowych workach i do tego zlany jest wodą aby był cięższy
- kliny ścieło  po jakiejś dobie
W/g mnie piec tego typu to wielki niewypał - NIE POLECAM
Jeśli ktoś może mi pomóc to baredzo proszę ,gdyż  przedstawiciele firmy Zębiec nie spodkali sie nigdy z w/w problemem a ZIMA ZA PASEM
Pozdrawiam dzery

6

sławomir napisał/a:

witam
Zembiec swego czasu miał ślimaki spawane z krąrzków, technologia łączenia i spawania była zamało doskonała, linia śróbowa była nie równa (skok) więc następowało klinowanie się eko groszku, z tym że jak ekogroszek był suchy i ziarnistość zalecana przez producenta to jakoś sobie radził podajnik, a gdy np. zabardzo eko groszek się lepił, zabezpieczenie niewytrzymało i następywało zrywanie, niepolecałbym wzmacniać zabespieczeń, jak niechcecie aby uszkodziła się przekładnia bądź spalił się silnik.POLECAM ŚLIMAKI JEDNOLITE Z NIERDZEWKI, bo jak zapomniesz czyścić z mokrego eko groszku, to korozja zrobi sfoje, producenci myśleli że ślimak będzie poddawany ścieraniu przez groszek, atu okazało się że korozja powoduje większe ubytki smile Pozdrawiam:)

Witam ,
Wzmacnianie zabezpieczeń
- przedstawiciele firmy Zębiec sami zadzwonili do mnie abym w nowo zakupionym piecu nawiercił osobiście dodatkowe otwory na klin (są niepoważni) zapłaciłem za piec około 7000 pln
- zastosowanie twardzych klinów nie uszkadza przekładni (czujnik obrotu sprzęgła nie wykrywa ruchu i piec automatycznie sie wygasza

7

Jestem instalatorem i założyłem właśnie taki kocioł 15KW u klienta. Kliny sprzęgła zerwały się już 5 raz w ciągu 7 dni. Obejrzałem całość z inwestorem doszliśmy do takich wniosków. Po zerwaniu zawleczek, ślimak da się obrócić za pomocą preta, więc nic nie blokuje. Eko-groszek z castoramy więc ten czynnik odpada. Obaj zauważyliśmy, że po zakupie, tarcze sprzęgła przylegały do siebie. Po zerwaniu oryginalnych zawleczek powstała między nimi przerwa około 2-3mm. Dziś inwestor miał sprawdzić czy koleś w fabryce, który przykręcał zespół napędowy ślimaka nie miał za mało epy w łapie i całość się pod wpływem działania sił rozsuneła. Tego, że ta przerwa może powodować szybsze zmęczenie materiału zawleczek chyba nie muszę tłumaczyć. Co do czujnika obrotów sprzęgła to coś takiego jest i działa. Po zerwaniu zawleczek sterownik o tym informuje na podstawie odczytu z tego czujnika. Czujnik znajduje się pod sprzęgłem od strony ślimaka.

8

aaaa, i jeszcze jedno. Montaż mocniejszych zawleczek raczej nie spowoduje przegrzania uzwojenia silnika, tam jest zajebi... przełożenie. Prędzej przekładnię przemieli. Po to są zawleczki.  A czujnik sprzęgła jeśli kliny nie puszczą (ktoś sobie sprzęgło zespawa) wyłączy całość zanim zdąży się przegrzać. Dlaczego ? Bo sterownik podaje przez 2-5 sekund co 30-60 zależy jak się ustawi sterownik. Czujnik po około 3 -4 cyklach powinien dać cynk że ślimak się kręci. Jeśli ślimak  się zablokuje, a nawet razem z nim sprzęgło, to sterownik odczyta to jako zerwanie zawleczek i przestanie podawać. Podsumowując, prąd do silnika pójdzie (w moim przypadku) przez 3 sekundy co 55 sekund i tak 3-4 cykle. Silnik się raczej nie spali. Nie zdąży się przegrzać przez 3 sekundy a przez 55 przestygnie.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

9

Sławomirze ? ;-) Po co się stresujesz. Każdy wie o co chodzi a Ty tylko robisz zamieszanie niczym dziecko neostrady. Kocioł który montowałem ma dwie tarcze, które przylegają do siebie i są połączone dwoma zawleczkami. Zębiec KP 15 kW. Na obrzeżach tarcz, lub jak wolisz krążków są nawiercone otwory, które po zerwaniu zawleczek sprzęgła, służą według instrukcji do 1. włożenia pręta fi 10 2. przekręcenia ślimaka (za pomocą pręta) tak aby otwory na zawleczki pokrywały się. Jeśli nie rozumiesz, poproś producenta o wyjaśnienie tej kwestii.
Dodam jeszcze, że sprzęgło to urządzenie sprzęgające jak sama nazwa wskazuje i nie musi mieć okładzin takich jak w samochodzie. Pompy hydroforowe mają sprzęgła z elementami gumowymi, ale na ten temat sobie nie podyskutujemy, ponieważ najwyraźniej jesteś po prostu studencikiem z brakiem jakiejkolwiek praktyki.

A TERAZ INFO DLA ZAINTERESOWANYCH W TEMACIE SPRZĘGŁA.
Klient odkręcił (poluzował śruby) przekładni napędzającej ślimak, dosunął tak, aby między tarczami sprzęgła nie było szczeliny, dokręcił mocno i kociołek chodzi już 3 dni bez zrywania zawleczek. Zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrawiam.
P.S. Łożysko, przez Ż, na studiach nie ma języka polskiego ?

10

czani napisał/a:

Sławomirze ? ;-) Po co się stresujesz. Każdy wie o co chodzi a Ty tylko robisz zamieszanie niczym dziecko neostrady. Kocioł który montowałem ma dwie tarcze, które przylegają do siebie i są połączone dwoma zawleczkami. Zębiec KP 15 kW. Na obrzeżach tarcz, lub jak wolisz krążków są nawiercone otwory, które po zerwaniu zawleczek sprzęgła, służą według instrukcji do 1. włożenia pręta fi 10 2. przekręcenia ślimaka (za pomocą pręta) tak aby otwory na zawleczki pokrywały się. Jeśli nie rozumiesz, poproś producenta o wyjaśnienie tej kwestii.
Dodam jeszcze, że sprzęgło to urządzenie sprzęgające jak sama nazwa wskazuje i nie musi mieć okładzin takich jak w samochodzie. Pompy hydroforowe mają sprzęgła z elementami gumowymi, ale na ten temat sobie nie podyskutujemy, ponieważ najwyraźniej jesteś po prostu studencikiem z brakiem jakiejkolwiek praktyki.

A TERAZ INFO DLA ZAINTERESOWANYCH W TEMACIE SPRZĘGŁA.
Klient odkręcił (poluzował śruby) przekładni napędzającej ślimak, dosunął tak, aby między tarczami sprzęgła nie było szczeliny, dokręcił mocno i kociołek chodzi już 3 dni bez zrywania zawleczek. Zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrawiam.
P.S. Łożysko, przez Ż, na studiach nie ma języka polskiego ?

11

czani ,
nie bedę komentować wypowiedzi ,,sławomira..,chłop naczytał się muratora i auto giełdy .
- wracając do tematu:
miałem podobna sytuacje ze szczelina między sprzegłem i dosuniecie nic nie dało .
Serwis załamal ręce i po 4 reklamacji nacioł mi ostatni zwój slimaka (w małą łopatke ,która według nich ma rozgarniać miał w części paleniska i ---- trochę pomogło .Dlaczego trochę .Kliny ścieło na 2 dzień .
- i co??
Serwisant wpadł na pomysł abym wykręcił śrubę regul. poziom (stopę ) pod zasobnikem o ok 1,5 cm i co ???
- od tamtej pory problem znikł . Podajnik chodzi cicho ,pieknie sie pali JUZ 3 TYGODNIE .

Pozdrawiam

12

Mam Zebca 20 kw
czy moze mi ktoś podpowiedzieć jak go  ustawić ??/
- patrzeć na popiół???
czy na co ???
moze ktoś ma gotowe parametry.
mam 200 metrów + 300 l zasobnik ciepłej wody
obecnie spalam 130 kg na 4,5 doby
dzieki

13

Dzień dobry wszystkim.
Panie Sławomirze widzę że chłopaki pana obsmarowali, ale niech pan się nie przejmuje, fachowcy wyjechali za granice, a pozostali, właśnie widać, robią coś i sami niewiedzą co a jak się im uda to się cieszą. Jestem producentem kociołków, aktualnie montuje podajniki od malejki, widz erze się pan orientuje w tych sprawach a chciałbym od wiosny ruszyć ze swoim podajnikiem prosiłbym o kontakt na mój adres meblowy  geraz@interia.pl
pozdrawiam

14

Pani babinko. Czy zbiornik zasypowy ma osuszacz ? (taki wąż odchodzący od pieca do góry zasobnika ). Jeśli tak, wystarczy wsypać węgiel i popilnować żeby się paliło, sam wyschnie. Jeśli chodzi o zrywanie zawleczek, było już kilka rad. W zależności od tego jak zbudowane jest sprzęgło można włożyć mocniejsze zawleczki (klient ma hartowane gwoździe i wszystko gra). dzery słusznie napisał o regulacji wysokości podajnika względem kotła. Niby wszystko solidnie skręcone, ale też waży i może pracować o kilka milimetrów na końcu ślimaka, więc właściwe ustawienie całości na pewno ma znaczenie. Jakość węgla raczej nie ma znaczenia, testowałem 3 rodzaje, na wszystkich było to samo. Na zrywanie zawleczek w moim przypadku pomogło dosunięcie tarcz sprzęgła i mocne dokręcenie zespołu napędowego ślimaka + hartowane gwoździe.

15

Witam i bardzo dziękuję za odpowiedź.
Rzeczywiście, zbiornik ma system osuszania, jednak po kilku zerwaniach zawleczek po prostu boję się wrzucać całego worka mokrego eko-groszku. Robie to tak, że wysypuję z worka na podłogę w kotłowni, przez noc mi się podsusza a potem codziennie ładuję około 1/3 worka, co wystarcza na 24 godziny. Zawleczki sąsiad zrobił mi z gwoździ i jak na razie, odpukać trzymają.
Teraz jest dobrze, piec jest stabilny, jeśli chodzi o temperaturę, spala ładnie: 95% to popiół. Zaczynam się cieszyć smile Będę pamiętać o dokreceniu tego zespołu, tym bardziej, że niepokoi mnie dźwięk, jakby szarpnięcia i uderzenia w momencie, gdy rusz podajnik. Ale może to jest naturalne? Czy są jakieś parametry głośności podajnika? Wiem, że mechanicy samochodowi wiele rzeczy diagnozują słuchem...

16

Witam!
Jestem poczatkujaca mam piec Typ Fakora Moc 25 Kw. Mam nieco inny problem niz wy wszyscy otoz moj poajnik (slimakowy) sie poprostu zacina.Nie urywajac zawleczki wrecz przeciwnie trzeba mu pomoc kluczem wystarczy tylko lekko ruszyc srube i znowu zabiera. Tak jakby nie mial sily.Czyli trzeba stac w kotlowni  pilnowac pieca! I pomagac.Byla juz wymieniana cewka rozruchu. Problem pozostal! kiedy sie nie dopilnuje wypali sie wegiel w palenisku az do slimaka nakopci w pojemniku na wegiel i znow dziala samodzielnie.I tak sie dzieje czasm kilka razy na dzien a czasem wogole .ale nie po to wydalam tyle pieniedz zeby teraz stac wkotlowni i pilnowac pieca! Kto moze mi pomoc? Bardzo prosze o porade

Jola

17

Witam
Również jak pani Marta nabyłem piec marki Zębiec 20kW ogólnie jestem zadowolony, owszem problem zawleczki się pojawił, ktoś poradził i nabyłem na allegro ślimak z stali nierdzewnej o skoku stopniowo rosnącym, problem zrywania znikł, moje zadowolenie piecem trwało jakieś pół roku aż do pojawienia się kolejnej usterki z sterownikiem  identycznej jak u pani Marty. Prosiłbym o jakąś rade w imieniu moim i wszystkich którzy mają podobny problem.
Z góry dziękuję.

18

Dzień dobry.
Byłbym zainteresowany ślimakiem z skokiem rosnącym, ponieważ ogrzewam wodę użytkową przez cały rok i nie mam czasu na konserwacje ślimaka najchętniej zakupiłbym z stali nierdzewnej, prosiłbym o jakieś namiary

19

witam
mam piec 35kw fakora ogrzewam narazie 150 m2 na dobe spala 60 kg ekogroszku a w mieszkaniach jest 17-18 stopni co jest przyczyna czy zła instalacja?