1

Odp: piec na eco-groszek , wymiennik ciepla CWU, ogrz. podlogowe, grzejniki

witam,

wlasnie kupilem chatke.
planuje zainstalowanie pieca z zasobnikem na eco groszek 20kW i rozprowadzic instalacje po domku. z tego chcial bym korzystac z wymiennika ciepla CWU 140Litrowym, 8 wyjsc na podlogowke i polaczenie na 5 grzejnikow. mysle o zamknietym obiegu poniewaz wszystkie elementy chce zainstalowac w piwnicy.
czy moze mi ktos pomoct z schematem? mam hydraulika, juz sie co nieco naczytalem na ten temat i on twierdzi ze to niemozliwe...nie ma wyjasnienia, uparl sie (predzej go zmienie)
pozdrawiam serdecznie

2

jest to możliwe - trzeba zastosować płytowy wymiennik ciepła ale koszta rosną (wymiennik, pompa, rury,kształtki itp.) jeszcze dodatkowa strata temperatury na wymienniku ale ogólnie fajna sprawa.

forum.ogrzewnictwo.pl

3

dzisiaj mi kolega powiedzial, ze podlogowke mozna zrobic na prad, 10kW piec przeplywowy na prad ustawic na 37 stopni i ze to jest w miare tanie, polaczone z nocna taryfa....zdziwilo mnie to.
co do powyzszego, nie mam pojecia i wiele hydraulikow tez nie, nie wiedza jak sie za to zabrac

4

No nie orientuje się jak z prądem - ale większość ludzi (o których słyszałem) którzy kiedyś założyci podłogówke na prąd nawet tego nie włączają:) Nocna taryfą - czyli albo by trzeba było grzać podłoge tylko noca albo piec musiałby mieć funkcje akumlacji ciepła.? A dlaczego właściwie niechce pan układu otwartego?

5

a jakie ma plusy uklad otwarty?

6

Może i plusów nie ma:). ale Pana piec musi pracować w układzie otwartym. Jeżeli jeszcze jest taka możliwość(mieszkania nie wykończone) proponuje zainstalować gdzieś na ostatniej kondygnacji naczynie połączyć z piecem 3-rurami (wzbiorcza,bezpieczeństwa,przelewowa) Jeśli Pan kiedyś zmieni piec na gazowy itp(do układu zamkniętego) wystarczy wtedy spuścić wode obciąć rury od naczynia i tak zostawić. Jeżeli robić kocioł na eko-groszek w zamkniętym układzie narobi Pan sobie tylko nie potrzebnych kosztów. Miałoby to jak najbardziej sens jeśli byłyby dwa kotły jeden pracujący w układze otwartym drugi w zamkniętym. Tylko niech Pan nie pozwoli sobie żeby instalatorzy połączyli naczynie wzbiorcze z częścią instalacji! od naczynia idą 3 rury po drodze żadnych grzejników itp do nich nie podpinamy.

7

piec ma 4 podlaczenia  -
jedno wyjscie ciepla woda
jeden powrot
jedno wyjscie na naczynie
a 4 nie wiem
wiec uklad otwarty jak najbardziej mozliwy i tak zrobje, przebije sie na poddasze i tam zamontuje naczynie
z pieca idzie do pompy, miedzy pompami jest filtr i zawory zwrotne i przeplywowy. idzie do rozdielacza, na podlogowe odrazu przez zawor przeplywowy zeby obnizyc temperature a jedno wyjscie na kaloryfery, potem wszystkie powroty rownie do zorzdielacza i zpowrotem do pieca.
jeden problem, punkt odpowietrzajacy