1

Odp: problem nowe grzejniki

Witam fachowiec wymieniał mi ogrzewanie centralne ja się na tym do końca nie znam ale mam problemy z tym więc chcę się was poradzić więc tak mam problem z grzejnikami góra jest gorąca a dół zimny lub lekko ciepły jest tak że nie na wszystkich grzejnikach jest tak samo np na jeden jest cały gorący a drugi już tylko w połowie a jeszcze inny jest ciepły tylko przy samej górze w czym jest problem grzejniki nie mają powietrza bo były 2 razy odpowietrzane mam kocioł defro optima 24 wraz ze sterownikiem tech st 24 i jedną pompkę na cały 2 pietrowy dom i nie wiem dlaczego amtakie problemy z tymi grzejnikami czy to wina pompy czy czegoś dodam że rurki od powrotu wody z grzejników są zimniejsze nic od rurek zasilających grzejnik pompa pracuje cały czas na 1 biegu ponieważ instalator kazał mi zostawić mi pomke z 1 przełożeniu wrcając do pompki czy nie powinno byc ich dwóch jedna na parter a druga na 1 pietro w sumie mam 13 grzejników i 1 bojler instalator wziął za wszystko 17,500 zł czy mnie nie naciąga
i naprawdę proszę o pomoc z tymi grzejnikami bo mnie martwią

2

Częstym problemem eksploatacyjnym instalacji c.o. jest to ,że grzejniki w jednym pomieszczeniu są zbyt gorące, w innym zaś za zimne.  Bywa też, że  grzejniki nie mają takiej samej temperatury na całej powierzchni. Najczęściej jest to skutek ich  zapowietrzenia. Wtedy problem jest stosunkowo łatwy do rozwiązana. Należy wówczas ustawić na maksymalny przepływ zawór przygrzejnikowy w każdym grzejniku w instalacji i odpowietrzyć grzejniki odkręcając zawór odpowietrzający. Najczęściej słychać wtedy charakterystyczny syk uwalnianego powietrza.

A tego co piszesz, odpowietrzana instalacja już była. Jeśli masz  w instalacji zamknięte naczynie wzbiorcze ( co jest już zgodne z przepisami dotyczącymi zabezpieczeń instalacji wyposażonych w kotły na paliwa stałe) to pamiętaj, że po odpowietrzeniu koniecznie należy podnieść ciśnienie w naczyniu wzbiorczym instalacji do poziomu wymaganego.   

Powodem złej pracy grzejników często jest też to, że instalacja grzewcza nie została właściwie zrównoważona.   Woda  w instalacji płynie  zawsze tam, gdzie napotyka najmniejszy opór, po czym powraca do kotła. Przy źle wyregulowanej instalacji  do części grzejników ( op drodze do których woda musi pokonać największy opór) dociera bardzo niewiele gorącej wody.
Dawniej instalacje równoważono, dobierając odpowiedniej wielkości kryzy do grzejników. Tłumiąc przepływ w jednym miejscu, zwiększamy jego intensywność w innym. Dziś funkcję kryz pełnią nastawy wstępne zaworów przygrzejnikowych (najczęściej współpracujących z głowicami termostatycznymi).

Jest to najprostszy sposób na lepsze sterowanie pracą ogrzewania.
Dobry instalator powinien zrównoważyć instalację przez dobranie właściwych nastaw. Niestety wielu zostawia zawory w pełni otwarte i do regulacji montuje tylko głowice termostatyczne. Dla instalatora to ułatwienie, ale inwestor płaci za głowice termostatyczne, których możliwości regulacyjnych właściwie nie wykorzystuje.

forum.ogrzewnictwo.pl

3

A ja mam podobny problem. Mieszkanie od dewelopera, 4 grzeniki w mieszkaniu. 3 hulają, jeden ledwie ciepły - największy, w największym pokoju. Przy dużych mrozach zimno w pomieszczeniu. Instalator wzywany, pootwierał kryzy, nastaw w zaworze przygrzejnikowym na max. Ten zawór zresztą też wymienił na nowy. Nie ma się do czego przyczepić a obieg w grzejniku marny. Na ciepłomierzu porównałam przepływy wody w pojedynczo włączanych grzejnikach marki Brugman, aktualną moc i różnicę temp. wejście-wyjście.

Lokalizacja grzejnika             przepływ      moc w kW      różnica temp. in-out
Duży pokój z aneksem 24 m      16                 0,5                        29
Pokój 14 m                               124               2,5                        10
pokój 9 m                                 100               1,4                        11
łazienka (drabinkowy)                142               1,3                        7

Widać, że nie ma w nim obiegu, woda zalega, wypływa zimna. instalator nie wie co może być przyczyną. Ściągałam grzejnik i przepłukiwałam mając nadzieję, że jest przytkany i rozwiążę problem. Bez zmian. Może rurki doprowadzające bądź odprowadzające przytkane? Wg instalatora to niemożliwe. To co jest możliwe, wadliwy grzejnik? Też się z tym nie spotkał.
Kolejna rzecz - to max. przepływ dla mojego mieszkania wynosi 240, podczas gdy mniejsze mieszkania mają przepływ na 300 do 310 l.
Deweloper przysłał fachowca-inspektora nadzoru, który, miałam wrażenia, wie mniej ode mnie. Chodzi o to żeby wcisnąć mi, że tak ma być. Czy to możliwe, że instalator nie wie gdzie leży problem? Dlaczego max przepływ jest mniejszy niż u innych sąsiadów a oni twierdzą, że tak ma być i zależy to od wielu czynników...
Proszę o podpowiedź bo ewidentnie chcą się wykpić, a ja marznę przy większych mrozach.